Elazığlı esnaf: Meskenime et alamıyorum, sen yiyorsun niçin ben yemeyeyim?

ahmetbeyler

Active member
DEVA Partisi Elazığ Vilayet Lideri Mehmet Kangal ve partililer, Elazığ’da esnaf ziyareti yaptı. Küçük Sanayi Sitesi’nde bir esnaf, yaşadığı külfetleri anlattı. Konutuna et alamadığını, 10 işçi çalıştırırken 2 çalışana düştüğünü söyleyen esnaf, yanında çalışanları göstererek ”Burada 10 tane adam çalışıyordu. Bugün 2 kişi çalışıyor. 10 çalışan 2 bireye düştü. Bir tanesi benim oğlum. Burada çalışıyor, öğrencidir. Bu genç de konutuna ekmek götürmek için çalışıyor” dedi.

‘Ben niçin et yiyemiyorum?’

Maddi meşakkatler sebebi ile meskenine et bile alamadığını söz eden esnaf, şunları söylemiş oldu:

“Bizim bu ülkemizi düzeltsinler. Halkımıza bir şeyler yaratsınlar, bir şeyler yapsınlar. Ben konutuma et alamıyorum. Ben gidiyorum hanım benden bir kilo et istiyor. Gidiyorum yarım kilo et alıyorum. Niçin ben yemeyeyim, sen yiyorsun, niçin ben yemeyeyim? Sen gidip en hoş yerde oturup yemek yiyorsun da ben konutumda oturup bir çorba mı içeceğim? bu biçimde bir sistem yok ki. Tabi ona da şükrettiriyorlar. Ben TOKİ’de oturuyorum. Yanlış anlamayın, artık çıkmış geziyorlar. Keşke bir tanesi oraya gelse rezil rüsva edeceğim. Neredesin? Sen şimdiye kadar neredesin benim meskenim yapıldı, meskenin içine göçtüm, meskenim başıma yıkıldı. Adama diyorum ki, oğlum benim meskenimi nasıl yapmışsın? Yazık günah değil mi bu insanlara? Daha da biz hala mağduriyet yaşıyoruz. Ben üstte oturuyorum. Alttaki konuta su gidiyor. ‘Gelin bunu yapın.’ diyorum. ‘Bizden geçti, biz yapamıyoruz’ diyorlar. Ben gidiyorum meskenimi yapmaya 200-300 lira adama veriyorum. Gelmiyor adam, ufak işe gelmem diyorlar.”

‘Elazığ niye sarsıntı bölgesi ilan edilmedi?’

Düzce’de meydana gelen zelzeleden daha sonra afet bölgesi ilan edildiğini, fakat Elazığ’da da zelzele yaşanmasına rağmen bu biçimde bir karar alınmadığını belirten esnaf, “Biz zelzele yaşadık, meskenlerimiz yıkıldı. hayatını kaybedenler oldu. Düzce Zelzelesi oldu ölen yok ancak orası afet bölgesi ilan edilmiş” dedi. Bir öteki vatandaş ise, “Oy verme! Seni cepte keklik görmüşler diye, seni afet bölgesi ilan etmiyorlar. Seni cepte görmüşler. Senin yüzde 60 oyunu alıyor. Sana ne versin? Sen sağ partide 20 yıldır burada Elazığ, yüzde 64 -65 değil mi? en çok yüzde 54’e düştü bir kere” dedi.

‘Türkiye’nin devası kısır siyasi tartışmalar değil’

Küçük Sanayi Sitesi’nin kentin gelişmenine ve iktisadına katkı sağlayan değerli kıymetlerden birisi olduğunu tabir eden DEVA Partisi Elazığ Vilayet Lideri Mehmet Kangal ise şunları söylemiş oldu:

“Gittiğimiz her iş yerinde, çaldığımız her kapıda mutsuz vatandaşlarımızla karşılaşıyoruz. Ekonomik olarak büyük ıstıraplarla cebelleşen vatandaşlarımız ve esnaflarımız ayakta durmak için küçülmeye gidiyor, yemesinden, içmesinden kısıyor. DEVA Partisi olarak patronlarımızı, çalışanlarımızı dinliyor, tahlil tekliflerimizi ve aksiyon planlarımızı anlatıyoruz. Vatandaşın, esnafın kaygısı büyük, liyakatli bir grup ve tahlil bekliyorlar. Türkiye’nin kederinin devasının kısır siyasi tartışmalarda değil, tahlil odaklı siyaset anlayışında olduğunu biliyorlar.”