Efsane atlet, dünya şampiyonluğunu bağışladı

Anje

Global Mod
Global Mod
Somali’nin tarihli en başarılı atleti olarak kabul edilen ve ülkesinde en çok ulusal madalya kazanan 59 yaşındaki eski sportmen Abdi Bile, 1987 yılında dünya şampiyonu olduğu 1500 metre yarışında giydiği atleti Dünya Atletizm Birliği Müzesi’ne bağışladı.

ABDİ BİLE’DEN BÜYÜK JEST

Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) yaptığı açıklamada, Somalili koşucu Abdi Bile’nin dünya şampiyonluğunu kazandıktan 35 yıl daha sonra, yarıştaki atletini Dünya Atletizm Müzesi Atletizm Mirası Standı’na bağışladığı tabir edildi.

REKORLARIN ADAMI; ABDİ BİLE

Somali’de, atletizmin çeşitli kısımlarında en çok ulusal madalya kazanma rekoruna sahip eski koşucu, dokuz ulusal rekoru da elinde bulunduruyor.

1962’de Somali’de doğan ve ailesinin 14 çocuğundan biri olan Bile, Somali polis teşkilatında albay olan amcası Muhammed Abdi tarafınca büyütüldü. Başşehir Mogadişu’da atletizm başlayan Bile, bir açıklamasında, “İlk başta koşmayı sevmedim. Çok güç ve sıkıcı buldum lakin vakit geçtikçe koşuda daha güzel oldum ve koşmak daha eğlenceli hale geldi.” sözlerini kullanmıştı.