Dünya şampiyonu kick boksçunun maksadı dorukta kalmak

Anje

Global Mod
Global Mod
İtalya’daki Dünya Gençler Kick Boks Şampiyonası’ndan altın madalyayla dönen 18 yaşındaki ulusal sportmen Muhammet Taşkin, muvaffakiyetini büyükler kategorisine taşıma gayesiyle çalışıyor.

Mersin’in Akdeniz ilçesinde 7 yıl evvel idman yapan arkadaşını izlemek için gittiği spor salonunda kick boksa başlayan Muhammet, iki Türkiye şampiyonluğu ve milletlerarası derecelerin akabinde hayal ettiği dünya şampiyonluğuna da kavuştu.

İtalya’da 30 Eylül-8 Ekim’de düzenlenen Dünya Gençler Kick Boks Şampiyonası’nda 51 kiloda “low kick” branşında altın madalya kazanan genç atlet, mesleğine yeni muvaffakiyetler eklemek için çalışmalarına başladı.

“Spora kendimi savunmayı öğrenmek için başlamıştım”

Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü bünyesindeki Muhammet Taşkin, AA muhabirine, 11 yaşında başladığı kick boksun ömrünü değiştirdiğini söylemiş oldu.

Arkadaşının idmanlarını izleyerek bu spora başladığını belirten Muhammet, “İçimde spor yapma hevesi vardı, başarılı olacağımı da düşünüyordum. Kick boks kısmet oldu. Hengame etmeyi sevmem lakin kick boks epey hoş bir spor.” diye konuştu.

Muhammet, dünya şampiyonluğunun motivasyonunu arttırdığını vurgulayarak, “Bayrağımızı dalgalandırdım, ülkemize şampiyonluk getirdim. Çok hoş bir histi. Bu spora kendimi savunmayı öğrenmek için başlamıştım. Dünya şampiyonu olmayı hiç hayal etmemiştim. Oralara gitmek güç fakat ben de epey çalıştım, sıkıntı vakit içinderdan geçtim ve şampiyonluğu hak ettim. Annem ve babam şampiyon olduğumu görür görmez sevinçten ağlamışlar.” sözlerini kullandı.

Şampiyon unvanını korumak için ağır çalıştığını lisana getiren ulusal atlet, şunları kaydetti:

“Gelecek yıl büyükler kategorisinde yarışacağım tertiplerde da inşallah Avrupa ve dünya şampiyonu olacağım. Bunu başarabilirsem olimpiyatlara katılmayı hedefleyeceğim. Olimpiyatlarda ülkemi temsil etmek istiyorum zira ülkeme altın madalyayla döneceğime eminim.”

Antrenör Kandemir: “İnşallah olimpiyat şampiyonu olacak”

Antrenör Nasır Kandemir, Muhammet’in genç yaşına karşın ulusal ve milletlerarası seviyede kıymetli başarılara imza attığını aktardı.

Atletinin, 2023’ten itibaren büyükler kategorisinde de isminden kelam ettireceğine inandığını belirten Kandemir, şöyleki konuştu:

“Muhammet, dünya şampiyonu olarak hem bizi birebir vakitte ülkemizi gururlandırdı, onurlandırdı. İnşallah daha hoş muvaffakiyetler elde edeceğiz, daha yolun başındayız. Muhammet genç bir sportmen, gelecek yıl da inşallah büyüklerde yarışacak. Kick boks da adım adım olimpiyatlara gerçek gidiyor. Atletimiz, 2028 Los Angeles Olimpiyatları için kota alıp, orada şampiyon olacak yetenek ve muvaffakiyete sahip.”