Dünya şampiyonu karatecinin amacı yeni muvaffakiyetler

Anje

Global Mod
Global Mod
Sakarya’nın Hendek ilçesinde yaşayan dünya şampiyonu ulusal karateci Yusuf Eren Temizel, gözünü yeni başarılara dikti.

Yusuf Eren Temizel, ağabeyini yönlendirmesiyle 6 yaşında Hendek Belediyesi Spor Kulübünde karate sporuyla tanıştı. Bu kolda yaklaşık 10 yıldır ulusal ve milletlerarası karşılaşmalarda dereceler elde eden Temizel, son olarak ekim ayında Konya’da düzenlenen Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Dünya Karate Şampiyonası’nda +76 kilogramda altın madalyanın sahibi oldu.

16 yaşındaki Temizel, Güney Kıbrıs’ta 4 Şubat 2023’te yapılacak Ümit, Genç ve U21 Avrupa Karate Şampiyonası’nda altın madalyaya ulaşarak başarılarına yenisini eklemek için çalışmalarını sürdürüyor.

“Çok çalıştım, şiddetli yollardan geçtim”

Yusuf Eren Temizel, AA muhabirine, spora başladığı birinci başlarda zorlandığını, vakit içinde alıştığını ve çalışmalarını artırarak sürdürdüğünü söylemiş oldu.

Temizel, 2017 yılında katıldığı Balkan Şampiyonası’nda birinci defa ulusal formayı giydiğini hatırlatarak, “2017’de Türkiye şampiyonu oldum. 2018’de ayağım kırıldığı için şampiyonalara katılamadım. 2019’da bir daha Türkiye ve Balkan şampiyonu oldum. Balıkesir’de Dünya Şampiyonası seçmelerinde de Türkiye birincisi oldum. Ulusal grup seçmelerinde tüm rakipleri yenerek dünya şampiyonasına geçtim ve Ümit, Genç ve U21 Dünya Şampiyonası’nda Allah’a şükürler olsun, şampiyon oldum.” diye konuştu.

Olimpiyatlara katılmayı hedeflediğini lisana getiren Temizel, bunun için önünde 6 yıllık süreç olduğunu kaydetti.

Temizel, Avrupa Şampiyonasına hazırlandığını anlatarak, antrenörlerinin ve ailesinin takviyesinin ehemmiyetine değindi. Çok çalıştığını, şiddetli yollardan geçtiğini vurgulayan Temizel, “Bu şampiyonada kendimi biraz üstte görüyorum zira dünya şampiyonu oldum. Allah’ın müsaadesiyle Avrupa şampiyonu da olacağım.” dedi.

Antrenör Nurkan Kayacık da 22 yıldır karate antrenörlüğü yaptığını, daha evvel de dünyada ve Avrupa’da derece yapan sportmenler yetiştirdiklerini söylemiş oldu.

Temizel’in de kısa müddette muvaffakiyetler elde ettiğini belirten Kayacık, “Ailesi ve öteki antrenörlerinin dayanağıyla bu başarıyı elde ettik. Yusuf dünya şampiyonu, ileride onu olimpiyatlarda da görmek istiyoruz.” tabirini kullandı.