Dünya şampiyonu halterci gözünü olimpiyatlara dikti

Anje

Global Mod
Global Mod
Büyükler Dünya Halter Şampiyonası’nda erkekler 67 kiloda silkmede altın madalya kazanan ulusal atlet Yusuf Fehmi Genç, muvaffakiyetlerini olimpiyat madalyasıyla taçlandırmak istiyor.

Kolombiya’nın başşehri Bogota’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Yusuf Fehmi Genç, silkmede 182 kiloluk kaldırışıyla altın madalyaya uzandı.

Koparmada 140 ve toplamda 322 kiloyla müsabakayı tamamlayan 20 yaşındaki atlet, bu başarısıyla Türkiye’ye tertipte erkeklerde 7 yıl daha sonra birinci defa altın madalya kazandırmanın memnunluğunu yaşıyor.

Şampiyonanın akabinde memleketi Ordu’ya gelen Yusuf, 2024 Paris Olimpiyatları öncesi çalışmalarına orta vermeden devam ediyor.

Ünye ilçesindeki bir spor salonunda idman yapan Yusuf Fehmi Genç, AA muhabirine, yaklaşık 8 yıldır ilgilendiği haltere Ordu’daki antrenörü yardımıyla başladığını söylemiş oldu.

Bu vakte kadar yurt içi ve yurt haricindeki biroldukca tertipte derece elde ettiğini belirten genç sportmen, bu şampiyonalarda epey sayıda madalya kazanma başarısı gösterdiğini kaydetti.

Son katıldığı Dünya Halter Şampiyonası’nda ülkesine 7 yıl daha sonra erkeklerde altın madalya kazandırdığına işaret eden Yusuf, bunun kendisi için hayli başka memnunluk ve gurur kaynağı olduğunun altını çizdi.

Ulusal halterci, 67 kiloda son sefer yarışa katıldığını belirterek, bundan daha sonraki müsabakalarda 73 kiloda yarışacağını, bunun için de kilo alması gerektiğini aktardı.

Halterle keyif alarak ilgilendiğini lisana getiren başarılı sportmen, “Keyif alamazsanız aslına bakarsan bu sporda başarılı olmanız sıkıntı. Ben halteri isteyerek yapıyorum. Ayrıyeten bu spor yardımıyla biroldukça ülkeyi de görme fırsatım oldu.” dedi.

Yusuf Fehmi Genç, önünde 2024 Paris Olimpiyatları olduğunu söz ederek, bu tertibe gidebilmek için gelecek aylarda yapılacak birtakım şampiyonalara katılarak kota almaya çalışacağını vurguladı.

“Daha güzel şeyler başaracağıma inanıyorum”

Yaşının fazlaca genç olduğunu ve kendisine bu hususta güvendiğini kaydeden Yusuf, “Daha güzel şeyler başaracağıma inanıyorum. Bundan daha sonra 73 kiloda yarışacağım ve rakiplerim değişti. Artık farklı bir fikir yapısına sahibim. Çalışmalarım aralıksız devam ediyor.” diye konuştu.

Artan bir muvaffakiyet grafiği olduğunu belirten Yusuf, “Spora başladığım senelerda olimpiyata katılmak ve burada madalya kazanmak benim hayalimdi. Şu anda bu, benim hayalim değil, gayem oldu.” sözlerini kullandı.

Ulusal halterci, Paris 2024’te ülkesini madalyayla gururlandırmak istediğini vurgulayarak, şunları söylemiş oldu:

“Gittiğim her yarışta İstiklal Marşı’mızı okutmak istiyorum. Artık önümde birinci vakit içinderda Büyükler Avrupa ve Dünya Şampiyonası var. Buradan gerekli puanları alarak Paris’te olmak istiyorum. 2024 Paris Olimpiyatları’nda her atletin hayali olan altın madalyayı kazanmak istiyorum. Kendime güvenen bir sporcuyum. Umarım bu muvaffakiyete ulaşırım.”

Hayat kıssasını örnek aldığı haltercinin Kolombiyalı Oscar Figueroa olduğunu belirten Yusuf Fehmi Genç, “Kendisi sporculuk ömründe 4 olimpiyata katıldı, 3’ünde istediği performansı sergileyemedi. Son katıldığı 2016 Rio Olimpiyatları’nda ise şampiyon olmayı başardı. Bu atlet bize pes etmemeyi öğretti. Ben de bu sporcuyu kendime örnek alıyorum.” tabirlerini kullandı.