Dört ay evvel başladığı boksta Türkiye şampiyonluğuna ulaştı

Anje

Global Mod
Global Mod
Malatya’da, olimpiyat ve dünya şampiyonu ulusal boksör Busenaz Sürmeneli’yi örnek olarak 4 ay evvel spora başlayan 13 yaşındaki Ayla Fırat, Üst Minikler Boksun Yıldızları Türkiye Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.

Busenaz Sürmeneli’den etkilenerek boksa ilgi duyan Ayla Fırat, bir süre daha sonra Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü’nün spor salonuna giderek boks idmanlarını izledi.

Boks yapmaya karar veren Ayla, ulusal kadro antrenörü Ramazan Yavuz’un nezaretinde bu yılın nisan ayında idmanlara başladı. Haftada 9 egzersiz yapan Ayla Fırat, okul haricindeki vaktini spor salonunda geçirdi.

Kısa müddette ilerleme kaydeden Ayla, 24 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Erzurum’da düzenlenen Üst Minikler Boksun Yıldızları Türkiye Şampiyonası’nda 60 kiloda altın madalya kazandı.

Ulusal ekip kampına katılan Ayla, bir daha Erzurum’da gerçekleştirilen Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonasında ise çeyrek finalde elendi.

Ulusal atlet Ayla Fırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başarılı olmak için epey çalıştığını söylemiş oldu.

Olimpiyat ve dünya şampiyonu ulusal boksör Busenaz Sürmeneli’yi izleyerek spora başladığını belirten Ayla, “Bu yıl nisan ayında idmanlara başladım. Antrenörüm bana ‘yeteneklisin’ dedi, bunun üzerine idmanlarda daha hayli çalıştım. İdmanlara nisan ayında başladım, günde iki antrenman yaptığım oldu. Günlük 3 saati bulan sıkı idmanlar yaptık. Haftada 9 egzersiz yaptım.” dedi.

Üst Minikler Boksun Yıldızları Türkiye Şampiyonası’nda çeyrek ve yarı finalde rakiplerini elediğini anlatan Ayla Fırat, “Finalde ise 3-2’lik skorla kazandım ve Türkiye şampiyonu oldum. Şampiyonaya katılmak hoştu, orada hoş hisler yaşadım. Türkiye şampiyonu olduğumdaki hisleri anlatamam.” diye konuştu.

Ayla Fırat, Kastamonu’daki kamp eğitim merkezine çağrıldığını akabinde Avrupa Şampiyonasına katıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Avrupa şampiyonası çeyrek finalde elimden geleni yaptım lakin olmadı elendim. Kürsüye çıkamamak berbat lakin gelecek yılki şampiyonaya bomba üzere hazırlanacağız. Seneye kürsüye çıkarak, gür sesle İstiklal Marşı’mızı okutmak istiyorum. Çalışma azmim arttı daha hayli hırslandım. hiç bir vakit pes etmek yok. Gelecek yıl bir daha Türkiye ve Avrupa Şampiyonası var. Onlara sıkı hazırlanacağım. Maksadım Avrupa ve dünya şampiyonu olarak bayrağımızı dalgalandırmak ve İstiklal Marşı’mızı okutmak.”

“Ayla 2023’te inşallah Avrupa şampiyonu olacak”

Antrenör Ramazan Yavuz ise Ayla’nın yetenekli ve boksa yatkın olduğunu söylemiş oldu.

Atletinin fizikî olarak yaşıtlarına göre daha kuvvetli ve atik olduğunu tabir eden Yavuz, “Kendisine özel idmanlar uyguladık ve birinci kere katıldığı şampiyona birinci olarak ne kadar yetenekli olduğunu gösterdi.” dedi.

Yavuz, Ayla’nın gelecek vadeden bir sportmen olduğunu aktararak, “Yeni bir sportmen bulunmasına karşın Avrupa şampiyonasına katıldı. Çeyrek finaldeki rakibi Ukraynalı ve Avrupa dereceleri olan bir sportmendi. Rakibi puanla tipi geçti. Biz hem memnunluk birebir vakitte hüzün yaşadık. Şampiyon olmasını istedik lakin oraya katılmak da bizim için gurur. Ayla 2023’te inşallah Avrupa şampiyonu olacak.” sözlerini kullandı.