Denizsiz kentin ulusal yüzücüsü madalyalara kulaç atıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Karşılaşmalarda 46 altın, 22 gümüş, 7 bronz madalya elde eden Malatyalı 15 yaşındaki ulusal yüzücü Tuna Erdoğan, yeni madalyalar için idmanlarını sürdürüyor.

Ailesinin yönlendirmesiyle 7 yaşında yüzme sporuna başlayan ve bugüne kadar katıldığı tertiplerde 75 madalya elde eden Erdoğan, son olarak katıldığı Açık Su Ulusal Ekip Seçmesi ve Türkiye Şampiyonası’nda altın madalyayı boynuna taktı.

Yarışlara sıkı bir biçimde hazırlanan şampiyon sportmen, günlük 6 saat idman yaparak 20 kilometre kulaç atıyor.

– “Çift idman yapıyorum, 6 saat yüzüyorum”

Ulusal yüzücü Erdoğan, AA muhabirine, memleketler arası karşılaşmalarda altın madalya alabilmek için tertipli idman yaptığını söylemiş oldu.

Bu yıl girdiği ulusal ve milletlerarası karşılaşmalarda dereceler elde ettiğini hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan’da Açık Su Yüzme Yarışlarında 800 metrede ikinci oldum. Kocaeli’de 5 kilometre kızlarda ikinci oldum. Portekiz’de Avrupa dördüncüsü oldum.” diye konuştu.

Önünde güçlü milletlerarası 3 yarış bulunduğunu ve bunlar için güçlü bir idman sürecinden geçtiğini anlatan Erdoğan, şöyleki devam etti:

“İki hafta daha sonra Kocaeli Kerpe’de Golden Cup Memleketler arası Açık Su Yüzme Yarışları var. daha sonrasında Seyşeller’de Dünya Gençler Açık Su Yüzme Yarışları, ardından Sırbistan’da Decomen Cup Açık Su Müsabakası var. Günlük çift idman yapıyorum, 6 saat yüzüyorum. Sabah 06.00’da havuza giriyoruz, iki buçuk saat yüzüyoruz. Öğlenden daha sonrada 17.00’de havuzda yüzmeye başlıyoruz. İdmanlar yorucu geçiyor, biz de emek göstererek karşılaşmalara hazırlanıyoruz.”

Erdoğan, günlük bir saat ise kondisyon çalıştığını aktararak, katılacağı müsabakalarda birincilik elde etmeyi hedeflediğini kelamlarına ekledi.

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Ebu Bekir Kayhan ise ulusal yüzücü Erdoğan ile gurur duyduklarını söylemiş oldu.

Müdürlükte misyonlu antrenörlerce Erdoğan’ın yetiştirildiğini ve bu süreçte atletin en büyük destekçisinin ise ailesi olduğunu lisana getiren Kayhan, “Tuna, maksadın nedir? diye sorduğumuzda, gayesini ortaya koyarak, tek tek sıralamıştır. Tuna, azimli çabalı ve kentimiz için gurur verici atletimiz. Önünde kuvvetli spor karşılaşmaları var. Bunlardan da mükafatla döneceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan’ın disiplinli bir sportmen olduğuna dikkati çeken Kayhan, şunları kaydetti:

“Her vakit sabah erkenden hazırlıklarını yapıyor, bir bakıyorum, tam olimpik yüzme havuzunun kapısında bekliyor. ‘Hayırdır bu kadar erken niye geldin Tuna’ diye soruyorum ve idmana geldiğini söylüyor. Muvaffakiyet, çaba, disiplin ve istemekle olacaktır. Çocukların amacı fazlaca büyük, adım adım maksatlarına ulaşıyorlar.”