Deaflympics’te, Türkiye 130 atlet ile yer alacak

Anje

Global Mod
Global Mod
Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESF), 24. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda (Deaflympics) Türkiye’yi temsil edecek ulusal sportmenler ve ulusal ekip kafilesinin marşını tanıttı.

TİESF, 1-15 Mayıs’ta Brezilya’nın Caxias do Sul kentinde düzenlenecek İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları öncesi çalışmalarına ağır biçimde devam ediyor.

Özel bir otelde yapılan tanıtım gecesine Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez, AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Ankara Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Mustafa Çelik, EGO Spor Kulübü Lideri Taner Özgün, ulusal sportmenler, antrenör ve aileleri katıldı.

Merasimde açıklamalarda bulunan TİESF Lideri Kerim Vural, Brezilya’da gerçekleştirilecek 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’ndan hayli sayıda madalyayla dönmeyi hedeflediklerini söylemiş oldu.

Vural, 2000 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı çatısı altında kurulduklarını hatırlatarak, “Federasyonumuz 24 spor branşı, 800’e yakın kulübü 20 bin civarı atletiyle Türkiye’nin en büyük spor oluşumu. Sesimiz spor olsun diyerek devam ettiğimiz bu yolda hedefimiz yurdumuzun her yerinde yaşayan işitme engelli vatandaşlarımızı, kardeşimizi spora kazandırmak, hayatlarına ışık olmak, sessizliklerini madalya ve kupalarla alınan başarılarla sese dönüştürmek.” dedi

Türkiye’nin Brezilya’daki olimpiyatlarda 13 branşta 130 atlet ile temsil edileceğini anlatan Vural, “Oradan teknik heyetle bir arada 170 kişilik bir kafile ülkemizi temsil edecek. Sonuçlar ne olursa olsun benim için her biri şampiyondur. Onlar için bir de marş hazırladık. Bu marşın yazılması ve bestelenmesinde emeği geçen Nurhan Albayrak ve Alpay Çelik’e epey teşekkür ederim.” diye konuştu.

Türk İşaret Lisanı çevirisinin kıymetinden bahseden Vural, şunları kaydetti:

“Yanımda her vakit bir işaret lisanı tercümanının çeviri yapmasını sağladım bu mevzunun ne kadar kıymetli olduğunu anlatmaya devam edeceğim. Bu mevzuda bize dayanak veren ve sesimizi duyurmak için faaliyetlerimizi takip eden Anadolu Ajansı ve TRT ailesine şükranlarımı sunmak isterim. Ülkemizdeki tüm spor faaliyetlerinin önünü açan ve atlete epeyce değer veren başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanımız Muharrem Mehmet Kasapoğlu ve yetkililere teşekkür ederim.”

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz ise Türkiye’nin tesisleşmede kıymetli bir yol katettiğini söylemiş oldu.

Bunun kararınu sportif muvaffakiyet olarak aldıklarını aktaran Ersöz, “Çok sayıda altın, gümüş ve bronz madalyaları kazandık. Bilhassa Samsun’da geçmişte yaptığımız tertipte işitme engelli millilerimiz büyük muvaffakiyet elde etti. Atletlerimizin tıpkı başarıyı Brezilya’da da elde edeceğine inanıyorum. Kendilerine şimdiden muvaffakiyetler diliyorum.” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde atletler marşı seslendiren Alpay Çelik ile sahneye çıkararak marşa eşlik etti. Merasim, takdim edilen plaketler ve çekilen hatıra fotoğraflarının akabinde bitmiş oldu.