Cumhurbaşkanı Erdoğan şiir gecesinde gençlerle buluştu

Ideast

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş ‘Yedi Hoş Adam Müzesi’nde gerçekleştirilen ‘Gençlerle Şiir Gecesi’ programına katıldı.

Programda gençlere şiir okuyan Erdoğan, gençlerin sorularını da yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda gençlerle anılarını da paylaştı.

ERDOĞAN, ESPRİLİ KARŞILIKLARIYLA GENÇLERİ GÜLDÜRDÜ

Programda vakit zaman his dolu anlar yaşayan Erdoğan, gençlerin sorularına verdiği esprili karşılıklarla iştirakçileri güldürdü. Programda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Neşet Ertaş’a ilişkin bir türküyü seslendirdi.

“ŞİİR ÜZERE KONUŞUN, ŞİİR ÜZERE YAŞAYIN”

Gençlerle bir ortada olmaktan memnunluk duyduğunu söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere şiir okumaları tavsiyesinde bulunarak, “Bizim de birinci gençlik senelerımızdan itibaren hayatımız daima edebiyat ve şiir ortasında geçmiştir. Şiiri yazmak kadar okumanın da bir sanat olduğuna inanıyorum, siyaset ömrümüzde, hitabetimizin gelişmesinde büyük katkısı vardır. Sizler internetin, bilgisayarın ve akıllı telefonların tüm dünyayı kolay kolay önünüzü açtığı bir çağda yaşıyorsunuz bilgi ne kadar epey, cümbüş ne kadar sınırsız dijital oyunlar ne kadar cazip olursa olsun edebiyatın ve özellikle şiirin yerini dolduramayacağını düşünüyorum. Davamızı yüreklere nakşetmenin en tesirli yolu bana bakılırsa şiirdir. Sevgimizi kalpten kalbe aktarmanın en çarpıcı ilacı hala şiirdir. Hislerimizi, ete kemiğe büründürmenin en kestirme formülü hala şiirdir. Ruhumuzu dinlendirmenin de harekete geçirmenin de teskin etmenin de en hoş yolu hala şiirdir. Bunun için sizlere diyorum ki, şiir okuyun, şiir yazın, şiir dinleyin yani şiir üzere konuşun, şiir üzere yaşayın” dedi.

“RUHUNUZU KUŞATAN ŞAİRLERİN ŞİİRLERİNİ, KALBİNİZDE KORUMA EDİN”

“Türkiye’nin gençlerini global projelerin dolgu gereci yapmak isteyenlere karşı en kuvvetli direnişi vereceğimiz alanlardan biri şiirdir” diyen Erdoğan, “Sizlere şu şairi bu şairi kesinlikle okuyun demeyeceğim, sizlere her şairi kesinlikle okuyun ancak sizin ruhunuzu, beşere ve dünyaya dair hissiyatınızı kuşatan şairlerin şiirlerini kalbinizin en hoş köşesinde koruma edin diyorum” tabirlerini kullandı.

“BÜTÜN SORUN, YAŞAYARAK OKUMAK VE DİNLETMEK”

Mehmet Akif Ersoy’un bir şiirinin kendisinde derin anıları olduğunu anlatan Erdoğan anısına dair, “Öğrencilik senelerımda liselerarası şiir okuma müsabakası vardı ve şiir okuma müsabakasında ben de edebiyat hocamın tavsiyesi üzerine merhum Prof. Dr. Osman Öztürk bana bu şiiri okumamı tavsiye etmişti. Asım’ın Jenerasyonu ortasından bir kısım. Bu şiirle orada birinci oldum fakat şiire başlarken Kadıköy Meslek Lisesi’nde oluyor müsabaka. bu biçimdelar kaynana zırıltısı diye çevrilen bir insanların gençlerin bilhassa eğlendiği bir zırıltı vardır. Öğrencilerin ellerinde bu biçimde o var. Bana şiiri okutmamak için ellerinden geleni yaptılar. Baktım ki bırakmayacaklar. Heyet de kuvvetli bir heyet. Mikrofonu yere koydum mikrofonsuz şiiri okumaya başladım. Bu kez şiiri bitirdim birebir salon tam bilakis döndü. Bir alkış tufanı ve o alkış tufanıyla bir arada heyet açıklamayı yaptıktan daha sonra benim birinciliğimi orada ilan etti. Bütün problem yaşamak, yaşayarak okumak ve daha sonrasında dinletmek. Hamdolsun yazmadım fakat okudum” halinde konuştu.

“BU 7 HOŞ ADAMA BİRER FATİH OKUYALIM”

Kendi seslendirdiği şiirin dinletisinden daha sonra konuşan Erdoğan, 9 şiirin yer aldığı kasetin bu biçimde 1.5 milyon sattığını ve rekor olduğunu belirtti.

Gelirinin malum yerlere verilmesini dediğini tabir eden Erdoğan, “Ve burada sağ olsun bizim İbrahim Sadri o da bana bu kasetin doldurulmasında ve stüdyoda menajerliği de o yapmıştı. Onu da biliyorsunuz şiir okumada beceriklidir. İbrahim benim o senelerda fazlaca sevdiğim kardeşlerimden birisiydi. Bütün hazırlıkları da o yapmıştı. Ve o 9 şiiri de bir arada seçmiştik. daha sonrasında da şiirleri birlikte okumuştuk. Fazilet abinin bu şiiri hayli hisli bir şiir. Hele hanımı tasviri hayli öteki. Gelin daima birlikte bu 7 hoş adama birer Fatiha okuyalım” dedi.

“ŞİİRLERİYLE GENÇLİĞE TARAF VERDİLER”

Rasim Özdenören’in hayatta olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Rasim abi hayatta ve köşe yazarlığına devam ediyor. örneğin Rasim beyefendi devlet planlama teşkilatımızda misyonlar yaptı. Ve yalnızca tabi şiirleriyle değil hem de fikri noktada da epeyce önemli yazıları oldu. Hayatlarında da mesela Cahit abi tevazünün adeta bir örneği bir timsali idi. Ve yalnızca şiir olarak değil dediğim üzere beraberinde devletin yapısı içerisinde de yer aldılar. Fazilet beyefendi tıpkı biçimde. bu türlü konferanslarıyla, şiirleriyle sahiden gençliğe istikamet verdiler. Bizde onlardan hayli feyz aldık epeyce istifade ettik. Onların bu vermiş oldukları istikamet bize farklılıklar getirdi. örneğin üstat Necip Fazıl Kısakürek bunlardan biriydi. Ben üstadın epey spikerliğini, takdimliğini yaptım. Ve ortamızda bu spikerliğini yaptığımız devirlerde epeyce beğenilen sohbetler oldu. Ve natürel onu tanımak o da bana başka bir zenginlik kazandırdı. Onu bendilk evvel tanıyanların bana aktardıkları bana farklı bir zenginlik kattı. Tabi bunlarla bir arada bizim ülkenin ufkuna bakışımız da değişti. Rabbim yerlerini cennet eylesin. İnşallah yapıtlarıyla siz genç kardeşlerim okumak suretiyle hem nesirde hem şiirde bunlardan istifade etmek suretiyle sizlerde geleceği buna nazaran yönlendirirseniz inanıyorum ki sizler bizim için farklı bir zenginlik olursunuz” tabirlerini kullandı.

“EŞİMLE ŞİİR ÜZERE BİR HAYATIMIZ VAR”

Şiir yazmadığını lakin şiir okuduğunu anlatan Erdoğan, “Eşimleyse şiir üzere bir hayatımız var” dedi.

“20 YILDA 5.4 MİLYAR AĞAÇ DİKTİK”

Orman yangınları kararında yanan bölgelere otel yapılacağı ya da o bölgelerin imara açılacağı söylentisinin ‘Yalan terörü’ olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların natürel hepsi palavra. Benim palavra terörü diye söz ettiğim, bu palavra terörü ile büyümeye çalışıyor. Kültür ve Turizm Bakanım kaç kez deklare etti. Ben daima deklare ettim ve bundan bu biçimde katiyen Kültür Turizm Bakanım, Etraf ve Şehircilik Bakanım ‘Biz nerede bu biçimde bir şey bulursak biz yıkarız’ dedik. Ve esasen yıkımına da başladık. Asla müsaade etmeyeceğiz etmeyiz. Bunu da defaatle söylemiş olduk. Tabi bu bay Kemal işi gücü palavra. Dürüstlük yok. Hakikat konuşmak yok. Şöyle bir de dikili bir ağacınız var mı? Yok. Biz şurada iktidarımız devrinde 5,4 milyar ağaç diktik.

Hala dikiyoruz. Hala dikmeye devam edeceğiz. Yalnızca ben İstanbul’a belediye lideri olduğum vakit fidan dikmedim. Ağaç dikeceğim dedim. Artık de o denli yapacağız. Ağaçların yandığı yerlerde ağaç dikimine hızla başladık. Devam ediyoruz devam edeceğiz. Tabi bunun malum 1. derecede Antalya’da, Muğla’da, Burdur’da ağır olduğu lakin biz buraları ağaçsız bırakmayız devam edeceğiz. Tabi sel afetinin olduğu bölgelerde ağır bir biçimde çalışmaları devam ettiriyoruz. Mutlaka biz ağaç dikimlerimizi ağır bir biçimde devam ettirerek inşallah yeşilimiz bir daha küllerinden doğacak”
biçiminde konuştu.

“MARAŞ, 2023’TE FARKLI BİR DESTAN YAZACAK”

Kahramanmaraş’a olan bakış açılarının tartışılmaz olduğunu da belirten Erdoğan, “Maraş’a olan bakışımız tartışılmaz. İnşallah artık doğal Maraş 2023’te farklı bir destan yazacak ona inanıyorum ve 2023 Maraş’ın daha da farklı bir çıkışının olduğu inşallah bir seçim olacak ve bunu natürel şuanda bütün büyük kentlerimizi dolaşıyoruz. Ve buralarda sandıkları inşallah patlatmak suretiyle hem Cumhurbaşkanlığında hem Parlamentoda yeni bir destanı yazacağız” dedi.