Cüneyt Çakır: “En büyük hayalimi gerçekleştirdim”

Anje

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Kadromuzun Çekya ile oynayacağı maçın birinci 5 dakikasını yöneterek jübilesini yapacak olan Cüneyt Çakır, TRT SPOR’a açıklamalarda bulundu.

“BİZLER FUTBOLA AŞIĞIZ”

Jübilesi ile ilgili konuşan Çakır, “bu biçimde vedalar olunca heyecan da oluyor biraz natürel. Bende de heyecan var şu an. Ben küçükken daima futbolcu olmak istedim. Altyapıda futbol oynadım. Babamın da hakem olması ve bu camiayı epey sevmemden dolayı hakemliğe adım attım. Her mesleğin bir sonu var. Benim de yarın son günüm olacak fakat benden daha sonraki arkadaşlara elimden gelen dayanağı vereceğim. Bu iş tutkuyla yapılır, hakemleri pek tanımaz beşerler ancak bizler futbola aşığız. Tek gayemiz Türk futbolunu ileriye götürmek. Hakemlikte kategoriler vardır. bu biçimde 4 kategori vardı ve İngiliz, Alman 2. kategoriden başlarken biz 4’ten başlıyorduk. Onlar 1 koşuyorsa ben 2 koştum, onlar kural imtihanından 90 alıyorsa ben 100 aldım. Onlara yetişmek için iki katı çalıştım.” tabirlerini kullandı.

“DİĞER LİGLERLE ORTAMIZDA BÜYÜK FARK YOK”

Harika Lig ile ilgili konuşan deneyimli hakem, “Bizim ligimiz fazlaca değerli bir lig. Premier Lig ve Şampiyonlar Ligi ile kıyaslamamak gerekir, bilhassa topun oyunda kalma müddetinde. Öteki liglerle ortamızda büyük fark yok, halledilebilecek problemler bunlar. Türkiye’de yönettiğiniz maçlar sizi Avrupa’daki sıkıntı maçlara da hazırlıyor. O yüzden buradaki yaklaşımın bana müspet tesiri oldu.” dedi.

“TÜRK HAKEM DİYE BAHSEDİYORLAR”

Tüm amaçlarını gerçekleştirdiğini söyleyen Çakır: “Kamuoyundan daima hürmet gördüm. Tenkit farklı bir şey, tenkitten korkmamak gerek. Kimse kusursuz değil, kıymetli olan yanılgıyı azaltmak ve ders çıkartmak. Lakin bunu hakem topluluğu tek başına yapamaz, her insanın bir ortaya gelmesi lazım. Tüm amaçlarını gerçekleştirmiş bir hakem olarak, ulusal kadro ile alana çıkarak mesleğime veda etmenin memnunluğunu yaşıyorum. Tahminen de dünyada eşi gibisi olmayan bir şey ve örnek teşkil edebilecek bir durum. Dünya Kupası’nda nazaranv yaparken neredeyse 2 milyar insanın izlediği bir maçta beşerler bizden Cüneyt Çakır diye bahsetmiyor, Türk hakem diye bahsediyor.” kelamlarıyla konuşmasına devam etti.

“HAKEMİN İŞİ ADALETİ SAĞLAMAKTIR”

Çakır ayrıyeten, “Hakemler fazlaca konuşmaz, futbolun ana ögesi futbolculardır. Hakemin işi alanda konuşmak, yani adaleti sağlamaktır.” dedi.

“KARİYERİMİN BİTTİĞİNİ SÖYLEMİŞLERDİ”

Mesleği ile ilgili konuşan tecrübeli hakem, “Çok büyük hayaller kurmalısınız lakin bunu yaparken de epey çalışmalısınız. Ben mesleğime başlarken en büyük gayem Dünya Kupası’nda nazaranv yapmaktı. Lakin her vakit kısa vadeli hedeflerim de vardı. Benim için en değerli maç Barcelona-Juventus maçıydı. Şampiyonlar Ligi finali… O maçın bir de fazlaca kıymetli bir öyküsü vardı. Benim için hakemlik mesleğimin bittiğini söylüyorlardı ciğerlerimden yaşadığım bir hastalık sebebiyle. Ben o hastalıktan 6 ay daha sonra Şampiyonlar Ligi finali yönettim.” tabirlerini kullandı.

“BÜYÜKEKŞİ’NİN İNANILMAZ BİR VİZYONU VAR”

Mehmet Büyükekşi ile ilgili de açıklama yapan Çakır, “Geçtiğimiz yıl yaşanan hadiselerden ötürü olağan ki hüzünlüyüz lakin Türk halkının neyin ne olduğunu gerçek biçimde kavrayabileceğini düşünüyorum. Şu anki liderimiz Mehmet Büyükekşi’nin inanılmaz bir vizyonu var. Sabredilirse yalnızca hakemlerin değil, Türk futbolunun epey büyük gelişim kazanacağını düşünüyorum. Benim bir danışmanlık nazaranvim yahut misyonum yok. Fakat TFF’den yahut MHK’dan yabancı VAR hakemi konusunda fikrim sorulursa olağan ki deneyimlerimi aktarmak isterim.” dedi.