Çocuk yaşta evliliği savunmuştu: O başhekim yardımcısı hakkında soruşturma açıldı

ahmetbeyler

Active member
İsmailağa tarikatına bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel‘in 6 yaşındaki kızını ‘evlendirmesi’ ve çocuğun senelerca sistematik cinsel istismara maruz kalması Türkiye gündemindekini yerini korurken, Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İHH İnsani Yardım Vakfı Vilayet Lideri Hasan Hüseyin Uysal, “13 yaşında evliliği” savundu.

Uysal, bir toplumsal medya kullanıcısının çocuk istismarına ait paylaşımına karşılık verip “Aile vs zorlama yoksa, kendi iradesi ile evlenmeyi istemişse, 13 yaş konusunda kimsenin itiraz etmemesi gerekmez mi? Zira biliyoruz, o yaşta, maalesef kendi istekleri ile gayri legal cinsellik yaşayanlar artık var. Gayri meşrusuna mahzur ol/a/mayıp legal yolu kapatmak hangi mantık?” sözlerini kullandı.

Sözcü‘nün haberine nazaran, paylaşımın reaksiyon çekmesinin akabinde Konya Vilayet Sıhhat Müdürlüğü yetkilileri, Hasan Hüseyin Uysal hakkında idari soruşturma başlatıldığını ve bakılırsavden alınabileceğini deklare etti.

‘Tweetimi sildim zira seviyesizler üşüştü’

Uysal, paylaşımını biroldukca toplumsal medya kullanıcısının reaksiyon göstermesi üzerine kaldırdı. Paylaşımının kaldırma öne sürülen nedenine ait yeni bir paylaşım yapan Uysal, “Bu ortamda bir hususun fikri-entelektüel düzeyde ele alınamayacağını bir defa daha gördük. Seviyeli-seviyesiz herkes burada. Düzeyli fikir, muhalif de olsa konuşulur lakin seviyesizlerle uğraşmak sıkıntı. Bir tweet’imi sildim zira seviyesizler üşüştü. Fikri ortamlar bulmak ümidiyle…” tabirlerine yer verdi.