Cimnastikte artık gaye olimpiyat altını

Anje

Global Mod
Global Mod
Türkiye’ye Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda tarihin 2 altın madalyasını getiren Adem Asil ve İbrahim Çolak, gözlerinin artık olimpiyat altınında olduğu iletisini verdi.

Ülkemizin daha evvel memleketler arası alanda hiç kelam sahibi olmadığı artistik cimnastikte son senelerda İzmir’de yetişen sportmenlerin muvaffakiyetleri göğsümüzü kabartırken, İbrahim ve Adem, tarihe geçti. İbrahim Çolak, 2019 Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda halka aletinde altın madalyayı boynuna takarak tarihi bir birincisi gerçekleştirirken, 5 yıldır İzmir’de yaşayan Mısır asıllı Türk vatandaşı Adem Asil de İngiltere’nin Liverpool kentindeki 2022 Dünya Şampiyonası’nda bir daha halkada tarihin ikinci altınını getirdi. Ulusal antrenör Yılmaz Göktekin’in İzmir’de yetiştirdiği ikili, altın madalyalarıyla bir arada Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalar yaptı.

ADEM ASİL: TÜRKİYE BANA İNANDI

Mısır’dan 5 yıl evvel 18 yaşında gelip İzmir’e yerleşen, Ege Üniversitesi Vücut Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda okuyarak fazlaca akıcı biçimde Türkçe’yi öğrenen 23 yaşındaki Adem Asil, Türkiye’nin kendisine inanıp muvaffakiyete taşıdığını söylemiş oldu. Adem, “Gerçekten epey memnunum. Türkiye’nin ismine bu madalyayı getirmek fazlaca gurur verici. Halka aletinde ikinci sefer dünya şampiyonu Türkiye’den çıkıyor. Bunun için nitekim epey emek verdim, hayli çalıştım. Küçüklükten beri bu hayali kuruyorum. Dünya şampiyonu oldum. Hayallerimin yarısı gerçek oldu. İkinci yarı da olimpiyat şampiyonluğu” dedi.

“Ben inanıyorum ki mesleğim bitmedilk evvel bunu başaracağım” diyen Adem, “İbrahim Çolak da halka aletinde dünya şampiyonu oldu. İbrahim grup arkadaşım, birebir salonda bir arada çalışıyoruz. Birbirimizi epeyce destekliyoruz. Ben de onun yolundan geçtim ve ondan 3 yıl daha sonra dünya şampiyonu oldum. Bu sahiden epey gurur verici birşey. Şampiyonlarla çalışmak, tıpkı düşünmek, tıpkı hırs benim için hayli kıymetli. Ben 2017’de Mısır’dan geldim. Benim potansiyelimi fazlaca desteklemedikleri için Türkiye’ye geldim. Burada benim potansiyelime inandılar, desteklediler ve 5 yıl daha sonra Türkiye ismine dünya şampiyonu oldum. Bu hayli memnunluk verici” diye konuştu.

“AİLEMİ 5 YILDIR GÖREMEDİM”

Türkiye’ye geliş sürecini anlatan Adem Asil, “Mısır’dan ayrılma sonucu aldığımda biroldukça ülkeyle görüştüm lakin Türkiye’ye geldiğim vakit beni anladılar, potansiyelimi gördüler ve ona bakılırsa plan kurduk. Buraya geldikten daha sonra dünya ve olimpiyat şampiyonu olmak istediğimi söylemiş oldum. Ona nazaran çalıştık ve 5 yıl sahiden çok çalışmakla hayalimin yarısı gerçek oldu. İmkansız birşey yok. Çalışmakla herşey olur. Ben bu salondan daha fazla şampiyonlar çıkacağına inanıyorum. Kıymetli olan hiç pes etmemek, hiç vazgeçmemek. Bu madalya hem benim hem ailem için epey kıymetli. Ailemi 5 yıldır goremiyorum. Dünya şampiyonluğum anons edildikten daha sonra epeyce memnun oldum hatta ağladım. Bu anlatılmaz, fevkalade bir his. Aileme teşekkür ediyorum. Bana emek veren Spor Bakanlığımıza, Cumhurbaşkanlığımıza, kulübümüze teşekkür ediyorum. Yılmaz hocamız bizi epeyce destekliyor. Planlı, sistemli çalışıyoruz. Biz bir yol açtık. Artık daha fazla madalyalar gelecek” açıklamasını yaptı.

2 YILDA MADALYA KOLEKSİYONU YAPTI

Adem Asil, dünya şampiyonu İbrahim Çolak, cimnastikteki birinci olimpiyat üçüncüsü Ferhat Arıcan, dünya ikincisi Ahmet Lider üzere ulusal atletlerimizle İzmir’de çalışmaya başladıktan kısa müddette madalya koleksiyonu yaptı. Abdelrahman Elgamal olan ismini Adem Asil olarak değiştiren, Mısır’dan onay gelmediği için 2 yıl boyunca yarışamayan atlet, kısa müddette milletlerarası tertiplerde parladı. Avrupa Şampiyonası’nda 2020’de grup halinde gümüş, bu yıl 2022 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Adem, bir daha Avrupa’da kişiselde 2021’de barfikste, bu sene de genel tasnifte bronz, halkada ise gümüş madalyayı boynuna taktı.

Bu yıl bir daha Akdeniz Oyunları’nda 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz toplam 7 madalyayla tarihe geçen genç atlet, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ülkemizin birinci olimpiyat altınını kıl hissesi ıskaladı. Tokyo’da atlama beygiri finallerinde birinci hakkında 15.266 puan alarak 15 puan barajını geçen tek isim olup birinci sırayı elde eden Adem, ikinci hakkında atlarken ceza puanı alıp madalyayı kaçırdı. Bu yıl 2022 Avrupa Şampiyonası’nda halkada 15.033 puanla altın madalyayı 0.100 puan farkla kaçırıp ikinci olan Adem, şampiyonluk gayesine 2022 Dünya Şampiyonası’nda ulaştı.

İBRAHİM ÇOLAK: KAÇ MUVAFFAKİYETLER GETİRECEĞİZ

Türkiye’nin artistik cimnastikte Dünya ve Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanan birinci sportmeni olan İbrahim Çolak, Adem Asil’in şampiyonluğuna kendisi şampiyon olmuş üzere sevindiğini söylemiş oldu. Ağustos ayında idmanda sol el tarak kemiği kırıldığı için ameliyat olup 202 Dünya Şampiyonası’nı kaçıran 27 yaşındaki sportmen, “Çok memnunum, Adem epey büyük fedakarlıkyar yaptı. En büyük fedakarlığı da 5 yıldır ailesini nazaranmedi. Bir amacı vardı ve epey çalışıp başardı. Çok güç mental vakit içinder geçirdi. Türkiye’ye geldiğinde epeyce küçüktü ve bizimle birlikte büyüdü. Kendini performans olarak da hayli geliştirdi ve bu çalışmanın karşılığında Dünya Şampiyonası’nda altın madalyayı aldı. Güya kendim madalya almış üzere sevindim. Ben madalya aldığımda ödül törenindeki birebir hisleri hissettim” sözlerini kullandı.

İbrahim, “Bana her vakit şampiyon olunca ne hissettiğimi soruyorlardı. Tıpkı hisleri o hissetti. Ben inanıyorum ki ileride Avrupa’da, dünyada ve olimpiyatlarda daha birçok muvaffakiyetler getireceğiz. Birinci dünya şampiyonluğu tesadüf üzere göründü fakat ikinci bir şampiyonluk artık hayli çalışarak başaracağımızı gösterdi. Bu herkese örnek olsun. Her branşta, her işte çalışan kazanıyor. Biz de yılmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Dünya ve Avrupa şampiyonluğunun akabinde geçen yıl birinci sefer katıldığı Tokyo Olimpiyatları’nda sakatlığının da tesiriyle finalde beşinci sırayı elde eden İbrahim, “Olimpiyat madalyam tek eksik. Olimpiyat madalyası gayem var. Performansımı yüzde yüze getirerek madalya almayı istiyorum. Ben, Adem, Ferhat, Ahmet, maksadımız kesinlikle olimpiyat altınına ulaşmak” diye konuştu.

GÖKTEKİN’İN BÜYÜK GURURU

Hem çocukluğundan beri İbrahim Çolak’ı birebir vakitte Adem Asil’i yetiştiren isim olan Artistik Cimnastik Ulusal Kadrosu Antrenörü Yılmaz Göktekin, büyük bir gurur yaşadıklarını söylemiş oldu. Göktekin, “Anlatılmaz hisler içiresindeyim. Adem Asil’le elde ettiğimiz altın madalya Türk cimnastiğinin ne düzeyde olduğunun, nereye geldiğinin ve gelişmekte olduğunun bir göstergesi. Her iki atletin da sizin olması, İzmir’den çıkması ve iki atletin da antrenörü olmam gurur verici. Her ikisi de Şavkar Cimnastik Spor Kulübü’nütn öğrencileri. Bu muvaffakiyetin altında fazlaca güzel bir sinerji, dinamizm yakalayan takım çalışması var” halinde konuştu.

Göktekin, “Bunun üzerinde cimnastiği epeyce güzel bilen Suat Çelen liderimizin idaresinde Cimnastik Federasyonu, onun üzerinde her vakit yanımızda olan Spor Bakanlığı ve her vakit dayanaklarını esirgemeyen, her aldığımız başarıda arayıp davet eden Cumhurbaşkanımız var. Liverpool’da birden çok muvaffakiyet kazandık. Grup olarak 11’inci sırayı elde ettik. Geriye baktığımızda yıllar ortasında 40’lı sıralardan kadro sıralamamızı yükselttik. 2016 Rio Olimpiyatları’na 1 atletle katılıp, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na 5 atletle giderek Ferhat Arıcan’la birinci olimpiyat madalyamızı aldık. Olimpiyatta 7 finalimiz vardı. Olimpiyat dördüncüsü, beşincisi çıkardık. Adem 4’üncü, İbrahim 5’inci, Ahmet 6’ncı oldu. Önümüzdeki yıl Belçika’daki Dünya Şampiyonası’nda birebir ekip sırasını elde etsek bile grup olarak Paris Olimpiyatları’na katılacağız” dedi.

AİLESİYLE ADEM ASİL’E KUCAK AÇTI

Yılmaz Göktekin, Adem Asil Mısır’dan ayrılıp Türkiye’ye geldikten daha sonra o devir çabucak hemen 18 yaşında olan genç sporcuyu 2.5 ay ailesiyle konutunda misafit etti. “Her muvaffakiyetin bir öyküsü var. Bunu elde ederken birfazlaca sorun ve mahzurla karşılaşıyorsunuz. Adem’in muvaffakiyet kıssası fazlaca farklı” diyen Göktekin, “Adem’le 2017 yılında Kanada’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda tanışmıştık. bu biçimde çabucak hemen 17 yaşındaydı ve bizim atletlerimizle fazlaca olumlu bir bağlantıya geçti. Ben birez Arapça konuşabildiğim için diyaloğumuz oldu. Espri olarak Türkiye’ye geleceğini söylemiş oldu lakin 2018’de Türkiye’ye gelmeye karar vermiş” diye konuştu.

Göktekin, “Mısır’da kalırsa olimpiyatlara gidemeyeceğini, Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluk üzere bir amacı olamayacağını düşünmüş. Bizimle bağlantıya geçti. Biz de onu davet ettik. Gelince kalacak yeri olmadığı için ben meskenime götürdüm. Ailemle birlikte 2.5 ay birlikte yaşadık. Hatta eşim de, ‘2 tane çocuğumuz var, 1 tane de Adem olsun’ dedi. Ona da epeyce teşekkür ediyorum. 18 yaşında gelecek vaad eden bir atletti. Federasyonla irtibata geçtik. Vatandaşlık için süreç başladı. Tam evrakları hazır, vatandaşlığa geçecekken İçişleri Bakanlığı’ndan Mısır kanunlarına göre reşit olma yaşının 21 olduğu bilgisi geldi. Lakin ebeveyniyle birlikte vatandaş olabileceğini öğrendik. Annesiyle birlikte 2019’un başlarında Türk vatandaşı oldu” dedi.

MISIR 2 YIL MÜSABAKASINA MÜSAADE VERMEDİ

Mısır Cimnastik Federasyonu’nun Adem Asil’e memleketler arası alanda Türkiye ismine müsabakası için 2 yıl onay vermediğini belirten Yılmaz Göktekin, “Pasaportu çıktı ancak daha evvel Mısır ismine yarıştığı için Milletlerarası Cimnastik Federasyonu’na lisansı için başvurduk. Ordaki federasyonun müsaade vermesi gerekiyordu. Müsaade vermediler ve Adem’i 2 yıl yarıştıramadık. Milletlerarası hiç bir yarışa katılamadı. Türkiye’deki yarışlara soktuk lakin bu düzeydeki bir atlet milletlerarası müsabakalara katılamadıktan daha sonra hayli zorlanır. Adem’i epey güzel motive ederek hazırladık. Şampiyon atletlerle sistemli bir biçimde çalışmanın karşılığında başarılı oldu. Burada kendisini geliştirdi. Artık bir Türk üzere düşünüp konuşuyor. esasen Müslüman bir ülkeden geldi. Dünya şampiyonluğunun akabinde fazlaca hoş bir demeç vermiş. Türkiye’ye geldiğinde yalnız geldiğini lakin benim ailemle birlikte konutumda kalarak yalnızlık hissetmediğini, aile olduğumuzu, anne-babasının yokluğunu hissettirmediğimizi söylemiş. Biz yeri geldiğinde ağabey, arkadaş, yeri geldiğinde anne babayız. Bu sevgiyle, bu innaçla çalışırsanız muvaffakiyetler geliyor” diye konuştu.