Çağdaş vakit içinderın gladyatörleri; Pentatletler

Anje

Global Mod
Global Mod
Antik Yunan ideolojisinin kıymetli isimlerinden Aristoteles, vaktinin gladyatörleri için “Onlar en eksiksiz atletlerdir, zira onların vücutlarında güç ve sürat, hoş bir ahenkle bütünleşmiştir.” tabirlerini kullandı.

Çağdaş pentatlon antik devirde stadyum etrafında koşu, atlama, disk atma, gülle atma ve güreş biçiminde yapılırken Spartalılar, askerlerin eğitilmesi hedefiyle da bu epey branşlı spordan faydalandı.

Fransız pedagog, tarihçi ve sportmen Baron Pierre de Coubertin, “antik pentatlonun” Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart periyoduna (1804-1814) çeşitli değişikliklere ve güncellemelere uğrayarak geldiğine işaret etmek için destansı bir öyküden esinlendi.

Amaç vurma (atış), ikili çarpışma (eskrim), binicilik ve atletizm (koşu) kısımlarına dikkati çeken Coubertin, esinlendiği öyküde Napolyon’un habercisi teğmen, düşman çizgilerinden geçerken atının devrilmesi üzerine evvel tabancası, daha sonra da kılıcı ile kendisini savunur, yüzerek ırmağı geçer ve iletisi koşarak yerine ulaştırır.

Güncelleme devam ediyor

Pierre de Coubertin’in 1896 yılında Memleketler arası Olimpiyat Komitesini (IOC) kurması ve tıpkı yıl oyunların birinci kez düzenlenmesinden 18 sene daha sonra pentatlon, “modern” haliyle tertiplerde yer almaya başladı.

Antik formundan Coubertin tarafınca “modernize” edilen oyun, yeni haliyle ve “modern pentatlon” ismiyle birinci sefer 1912’de İsveç’te düzenlenen Stockholm Olimpiyatları’nda “tabanca atışı”, “eskrim”, “yüzme”, “binicilik” ve “koşu” olarak uygulandı.

Stockholm Olimpiyatları’ndan daha sonra oyunlarda daima yer alan çağdaş pentatlon, günümüzde Memleketler arası Çağdaş Pentatlon Birliği (UIPM) çatısı altında 60 ülkede etkin olarak yapılıyor.

İzlenirliğini artırmak için 90 dakikalık formatla bir daha dizayn edilen çağdaş pentatlonda, UIPM tarafınca “binicilik” branşının yerine 2024 yılından itibaren uygulanmak üzere “engel parkuru” disiplini konuldu.

Pürüz parkuru branşı yarışı da birinci sefer bu yıl temmuz ayında Türkiye’de test edildi. Ankara’daki test yarışında yerli ve yabancı 90 sportmen gayret etti.

Türkiye’de Çağdaş Pentatlon

Çağdaş pentatlon, Türkiye’de Çağdaş Pentatlon Federasyonunun (TMPF), 16 Mayıs 2001 tarihinde kurulmasıyla resmiyet kazandı. Federasyon bünyesinde 4452 erkek, 2605 bayan toplam 7057 lisanslı atlet faaliyet gösteriyor.

Türkiye, olimpiyatlarda birinci sefer 2016 yılında Brezilya’nın Rio kentinde düzenlenen oyunlarda Unsur Özyüksel tarafınca temsil edildi.

Rio’da yarışları 35. sırada tamamlayan Unsur Özyüksel, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda ise 5. olma muvaffakiyetini gösterdi.

Çağdaş pentatlon branşında yıldızlar ve gençler kategorisinde biroldukça rekor ve muvaffakiyete imza atan Unsur Özyüksel, son olarak Mısır’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda kişiselde elde ettiği üçüncülükle Türkiye’ye büyükler kategorisinde birinci madalyayı kazandırdı.

“Savaştan çıkmış üzere hissediyorum”

Türkiye’ye branşında tarihi muvaffakiyetler kazandıran Unsur Özyüksel, çağdaş pentatlon atleti olmanın zorluğuna ait AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, “Antrenmanlardan ve müsabakalardan daha sonra kendimi savaştan çıkmış üzere hissediyorum.” dedi.

Çağdaş pentatlonun tarihinin gladyatörlere dayandığını, daha sonrasında da askerlerin eğitimi için kullanıldığını bildiğini aktaran Unsur Özyüksel, yüzme ile başlayan sporculuk ömrüne çağdaş pentatlonla devam ettiği için memnun olduğunu lisana getirdi.

“Yaptığınız iş, çalıştığınız alan ne kadar zorsa elde ettiğiniz muvaffakiyetin memnunluğu da o kadar büyük oluyor” sözünü kullanan ulusal atlet, şunları söylemiş oldu:

“Babam senelerca beni idmandan idmana taşıdı. Tıpkı gün ortasında yüzmeden, koşuya, eskrimden, atış poligonuna daha sonra biniciliğe. yıllardır bu biçimde devam ediyor. Bu branşta çalışmaya orta veremezsiniz, verirseniz, 5 farklı branşta eski durumunuza gelmeniz epey sıkıntı olur. yıllardır çalışıyorum. Zorlandım mı, evet fazlaca zorluk çektim. Ailem, evet onlar da büyük fedakarlıklar yaptı fakat sonunda ülkemi olimpiyatlarda temsil ederek birinci olmayı başardım. Madalyalar, rekorlar, branşımda ülkemin tarihine geçmek, en büyük birikimim. Biriktirmeye de devam ediyorum. Çocukluğumdan beri maksadım olimpiyatlarda kürsüye çıkmak. Rio’da 35’inci olmuştum, Tokyo’da 5’incilikle kürsüye epey yaklaştım. 2024 Paris’te kürsüye çıkarak Fransa’dan ülkeme çağdaş pentatlondaki birinci olimpiyat madalyasını getirmek istiyorum.”