Busenaz Sürmeneli, ringlere tezli dönecek

Anje

Global Mod
Global Mod
Olimpiyat ve dünya şampiyonu ulusal boksör Busenaz Sürmeneli, Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalyada kalmasının kendisini hırslandırdığını ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda bir daha tepede olmayı hedeflediğini söylemiş oldu.

Türkiye’ye olimpiyat tarihinde boks branşında birinci altın madalyayı 2020 Tokyo’da getiren, hem de dünya şampiyonlukları bulunan ulusal boksör Busenaz Sürmeneli, Anadolu Ajansı (AA) Spor Sohbetleri’nin konuğu oldu.

Karadağ’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya alan Busenaz, bu organizasydaha sonrasında sağ omzundan ameliyat edildi. Son sıhhat durumuyla ilgili bilgi veren başarılı sportmen, “Doktorum her şeyin yolunda gittiğini söylemiş oldu. Yavaş yavaş idmanlara başlayabileceğimi söylemiş oldu. Çok sevindim.” dedi.

Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyanın en büyük favorisi olduğunu ve insanların kendisine “Sen olimpiyat şampiyonusun, Avrupa’da nasıl yenildin?” soruları yönelttiğini belirterek, “Bu işler o denli sıradan olmuyor. Düştüysem en kuvvetli biçimde kalkmasını da bilirim. Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum ancak bu beni daha epey hırslandırdı. Ameliyat olup bir darbe daha aldım. Güle oynaya değil, hakkını vere vere 2024 Paris’te olimpiyat madalyası alacağım.” diye konuştu.

Busenaz, gelecek yılın takviminin çabucak hemen muhakkak olmadığını aktararak, “Bizim en büyük amacımız şu an 2024 Paris Olimpiyat Oyunları. 2023 yılının takvimi çabucak hemen aşikâr değil. Olimpiyat öncesi gideceğimiz şampiyonaları düzgün seçmemiz lazım. Asıl gaye kota alıp Paris’e gitmek. İnşallah hoş olacak. Paris’e odaklandım, sakatlığım da geçince daha yeterli çalışarak yoluma devam edeceğim.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Şampiyonada orta hakemin de yanılgıları vardı”

Busenaz Sürmeneli, Avrupa Şampiyonası’ndaki hakem kusurlarının da bronz madalyada kalmasına sebep olduğunu savunarak, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Benim de yanılgılarım vardı lakin şampiyonada orta hakemin de yanılgıları vardı. Orta hakemler Avrupa şampiyonalarında fazlaca profesyonel olmuyor. Dünya şampiyonalarında ve olimpiyatlarda hakemler küçük noktaları kaçırmazlar. Burada yaptıkları küçük yanılgılar benim psikolojimi de etkiledi. Demek ki iyisi buymuş. Büyüklerde olimpiyat ve dünya şampiyonu oldum fakat Avrupa şampiyonluğu kısmet değilmiş. En üstlerini aldım bir altındaki şampiyonada altın madalya alamadım lakin onu da alacağım günler gelecek.”

hiç bir vakit mazeretlerin gerisine sığınmadığını vurgulayan deneyimli boksör, “Ancak epeyce ağır bir devir geçirdik. Olimpiyattan geldik, dinlenemeden Dünya Şampiyonası’na hazırlandık. Ülkemizde olacağı için ağır çalıştık. Olağanda geçen yıl aralık ayındaydı lakin mayıs ayına ertelendi. Bu yüzden hazırlık sürecimiz de uzun sürdü. Dünya şampiyonu olduktan daha sonrasında Akdeniz Oyunları’na gittik. Orada da şampiyonluk aldık. Dinlenemeden bu sefer Avrupa Şampiyonası’na gittik. Hiç dinlenme fırsatımız olmadı. Kolumun sakatlığını da şuna yoruyorum, Allah artık benim dinlenmemi istedi. Çalışma tempomu düşürmem istendi sanırım. Asla isyan etmem.” tabirlerini kullandı.

Yaptıkları sporun zorluğuna da dikkati çeken Busenaz, “Yarıştığınız sıkletin kilosunda kalmak, bunun idmanını yapmak sahiden epey güç. Sıklet sporları yapanlar bilir bunu. Şampiyonalar 10 gün sürüyor ve daima tıpkı kiloda kalmanız gerekiyor. Ruhsal olarak da yoruluyoruz. Şennur (Demir) ablayla konuşurken ona ‘Kilom 65.9 olursa gidip şunu, bunu yiyeceğim.’ diyorum. Düşünsenize, her şeyi almaya paranız var ancak yiyemiyorsunuz. Süreç yordu ancak şu an dinlenebiliyoruz.” formunda fikirlerini paylaştı.

– “Benim sayemde boksa başlayan fazlaca fazla çocuk var”

Busenaz Sürmeneli, başta memleketi Trabzon olmak üzere tüm Türkiye’de epeyce sevgi gördüğünü lisana getirdi.

Trabzon’da her insanın kendisini kızı olarak gördüğünü vurgulayan şampiyon boksör, şu biçimde konuştu:

“Trabzon’da herkes beni kızı olarak görüyor. Yoldan bir futbolcu geçince onu yalnızca bir futbolcu olarak görüyorlar lakin beni evlatları üzere görüyorlar. Küçük çocuklar bana fotoğraf yapıyor, beni görmek için camımızın önüne geliyorlar. Bunlar epeyce hoş şeyler. Benim sayemde boksa başlayan epeyce fazla çocuk var. Bunlar gurur verici. Evvelden ‘Boks kız sporu değil’ diyenler artık kızlarını boksa getiriyor.”

Faal boks hayatını tamamlayan eski ulusal kadro kaptanı Şennur Demir’in kendisinin üzerinde epey emeği olduğunu da anlatan Busenaz Sürmeneli, “Uzun mühlet ulusal kadro kaptanlığımızı yaptı. Kaptanda fazla bir abla, anne üzereydi. Özel ömrümde da fazlaca özel bir yeri var. Üç ameliyatımda da bana dayanak oldu. ömrümün sonuna kadar olacak bir insan. O benim ablam, teyzem, annem üzere. Son ameliyatıma annem gelemedi ve Şennur ablayı arayıp ‘Orada annesi sensin, sana emanet’ diyor.” halinde kelamlarını tamamladı.