Bursa Vilayet Tarım, iki yılda 500’ü aşkın bireye eğitim verdi

Anje

Global Mod
Global Mod
BURSA (DÜNYA) – Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Besin ve Tarım Örgütü (FAO) iştirakinde düzenlenen ‘Sosyoekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması Aracılığıyla Türkiye’de Süreksiz Muhafaza Altındaki Suriyeliler ve Mesken Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında düzenlenen İstihdam Fuarı yapıldı. Aktiflikte konuşan Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, projenin mesleksel eğitimler, uygulamalı çiftçi okulları, ziraî maharet geliştirme programı ve Kooperatif Dayanak Programı olmak üzere 4 kısımdan oluştuğunu söylemiş oldu. Mesleksel eğitim alanında son iki yılda 14 eğitim düzenlediklerini 320 faydalanıcının sertifika almaya hak kazandığını anlatan Aygül, Uygulamalı Çiftçi Okulları projesi kapsamında 6 okulda 150 faydalanıcıya eğitimler verildiğini aktardı.

Ziraî Marifetlerin Geliştirilmesi Programı (ASDP) kapsamında Süreksiz Müdafaa Kapsamında olan Suriyelilere yönelik düzenlenen eğitimlerden de 85 kişinin faydalandığını söz eden Hamit Aygül, “Son olarak kırsalda yer alan bir bayan kooperatifimiz olan “Uludağ Yiğitali Bayanları Ziraî Kalkınma Kooperatifi ”ne kapasite geliştirme maksatlı finansal ve teknik takviye sağlandı. Bu Kooperatifle ilgili çalışmalarımız hala devam etmektedir. Bakanlığımız Avrupa Birliği ve Dış Bağlar Genel Müdürlüğü öncülüğünde, FAO ile bir arada, 2019 yılından beri yürütmekte olduğumuz birfazlaca projeyi muvaffakiyetle tamamladık. Bu süreçte bizlerle işbirliği ortasında olan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, patronlara, eğitilen faydalanıcılara ve kurum çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.