Bocce Ulusal Grubu, Dünya Şampiyonası’nda birincilerin peşinde

Anje

Global Mod
Global Mod
Bu dönem tarihinin en başarılı devrini yaşayan Bocce Ulusal Grubu, Cezayir’de 25 Haziran-5 Temmuz’da düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda 4 altın, 1 gümüş ve 1 bronzla en çok madalya kazandı. Ulusal sportmenler, Konya’da 9-18 Ağustos’ta düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda da 4 altın, 5 gümüş ve 1 bronz olmak üzere 10 madalya kazanma muvaffakiyetini gösterdi.

Mersin’deki Dünya Tekler-Karışık Çiftler Bocce Şampiyonaları için kente kampa giren ay-yıldızlı sportmenler, tertip için son hazırlıklarını yapıyor. Şampiyonada ulusal formayla ter dökecek 14 sportmen da madalyalar kazanarak bir prensip imza atmak istiyor.

– “2022’ye altınlarla noktayı koymak istiyoruz”

Bocce Ulusal Ekibi Antrenörü Niyazi Kutlay, AA muhabirine, bu dönem tarihi başarılara imza attıklarını söylemiş oldu.

Dönem boyunca sevinci ve gururu bir ortada yaşadıklarını anlatan Kutlay, “2022 yılı bocce için kusursuz geçti. Nitekim performanslara dayalı branşlarda epey hoş madalyalar aldık. Akdeniz Oyunları’nda tarihimizin en yüksek madalya düzeyine ulaştık. İtalya, Fransa ve Hırvatistan üzere ülkeleri geride bırakarak birinci olduk. İslami Dayanışma Oyunları’nda da rekorlarla gelen altın madalyalar bizi de ülkemizi de memnun etti.” sözlerini kullandı.

Kutlay, Dünya Tekler-Karışık Çiftler Bocce Şampiyonaları’nın odaklandıklarına dikkati çekerek, şöyleki konuştu:

“Volo ve raffanın birebir anda yapıldığı dünya şampiyonasıyla da 2022’ye altınlarla noktayı koymak istiyoruz. 14 atletimiz var. Bunlar Türkiye’nin en meslekli ve kaliteli atletleri. Hem heyecanlıyız tıpkı vakitte alandaki adaptasyon sürecimiz devam ediyor. O altına ulaşmak için kalbim kıpır kıpır atıyor. Atletlerimize inancım tam. 4’ü altın olmak üzere 10 madalya hedefliyoruz. Dünya devleri burada olacak. Çok büyük bir tertip. İyiyi isteyen ve ona konsantre olanın altına uzanacağını düşünüyorum.”

– Grup kaptanı Mehmet: “Sporcuların hepsinin maksadı çok yüksek”

Ulusal kadro kaptanı Mehmet Karataş da 2022’yi boccenin “altın yılı” olarak nitelendirdiklerini aktardı.

Şampiyonaya hazır olduklarını belirten Mehmet, “bu biçimde bir tertip birinci defa düzenleniyor. Hem raffa birebir vakitte volo disiplininde dünyadaki bütün atletler Mersin’e gelecek. Sportmenlerin hepsinin maksadı devasa yükseklikte. Benim de maksadım madalya almak. Takımızda epey deneyimli sportmenler var. En yeni başlayanının 10 yıllık macerası var. Benim gönlümdeki şey her insanın altın madalya alması ve buradan hoş biçimde ayrılmamız.” diye konuştu.

Mesleğinde dünya üçüncülüğü başarısı olan ay-yıldızlı atletlerden Muhammet Yılmaz Duran da tertipte madalya kazanmak istediğini lisana getirdi.

Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazanan ulusal bocceci Bahar Çil, bu dönemin hem ulusal ekip birebir vakitte kendisi ismine bir dönüm noktası olduğunu belirterek, “Şimdi gayem dünya şampiyonası. Umarım bu tertipte da ülkemi en düzgün biçimde temsil edebilirim. Şampiyonluğun altına düşmek istemiyoruz, zira hakikaten boccede epeyce yeterli yerlere gelebiliriz. Hepimiz epeyce başarılı sporcularız. Maksadımız şampiyonluk kazanmak. Umarım bu şampiyonluğu da elde edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

– Mehmet Can: “Son noktayı hoş koymak istiyorum”

14 Türkiye şampiyonluğu, 4 dünya üçüncülüğü ile bir defa de dünya kupası ikinciliği bulunan ulusal atlet Mehmet Can da şunları kaydetti:

“2019’dan daha sonra tekrar kendi evimizdeyiz. Artık son virajdayız. Grupta durumlar yeterli. Çok güzel bir dönem geçirdim. Son noktayı hoş koymak istiyorum. Bu yüzden hedeflerimde final koşmak ve nasipse şampiyonluk var. Kendi konutumuzun avantajını kullanmak istiyoruz. Çok düzgün çalıştık. Hepimiz güzel sportmenler olduğumuz için buradayız. Umarım her şey dilediğimiz üzere olur.”