Bir şampiyona ilanıyla başladığı bilek güreşinde, başarılarıyla isminden kelam ettiriyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Bir şampiyona ilanıyla başladığı bilek güreşi mesleğini dünya ikinciliğiyle taçlandıran ulusal sportmen Mustafa Altuntaş, öbür şampiyonalarda tepede yer almak için aralıksız çalışıyor.

Konya Vilayet Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde özel güvenlik çalışanı olan 42 yaşındaki Altuntaş, 22 yaşındayken kentte düzenlenecek bir bilek güreşi şampiyonasının ilanını gördü.

İlandaki bilgilerle şampiyonaya katılan Altuntaş, bu turnuvada dördüncü olunca dikkatleri üzerine çekti.

O günden daha sonra bilek güreşi sporuna ilgi duymaya başlayan Altuntaş, 7 yılda Türkiye’de katıldığı turnuvalarda 4 gümüş, 2 bronz madalya kazandı.

Kendisini bu sporda kanıtlamak isteyen ulusal atlet, geçen ay Antalya’da düzenlenen 43. Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda gümüş madalya almanın gururunu yaşıyor.

Türkiye’de ve memleketler arası tertiplerde düzenlenecek şampiyonalara sıkı biçimde hazırlanan Altuntaş, AA muhabirine, bilek güreşine birinci başladığı senelerda, etrafında bileğini büken hiç kimsenin olmadığını söylemiş oldu.

Türkiye’deki çeşitli şampiyonalarda madalya kazandıktan daha sonra, yaşadığı kimi aksilikler niçiniyle 2007-2018 periyodunda spora orta vermek zorunda kaldığını aktaran Altuntaş, “Türkiye’de 2018’de düzenlenen Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası ile bir daha spora döndüm. tekrar da bırakmadım.” dedi.

Altuntaş, bu süreçten daha sonra sistemli olarak çalıştığını, ulusal atlet olabilme hayalini kurmaya başladığını anlattı.

Yunanistan’da 2019’da düzenlenen Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası ile ulusal sportmen olduğunu vurgulayan Altuntaş, “O şampiyonayı yedinci tamamlamıştım. Fakat daima çalışmaya devam ettim. Geçen ay Antalya’da düzenlenen Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda master erkekler klasmanı +100 kiloda sol kolda dünya ikincisi, sağ kolda ise dünya dördüncüsü oldum. Final maçı başka bir his. Biraz tecrübesizlik, biraz da heyecan niçiniyle rakibime yenildim.” diye konuştu.

– Gelecek şampiyonalar için amaç büyüttü

Altuntaş, şimdiki gayesinin, 2023’de düzenlenecek Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası ve ulusal kadro seçmeleri olduğunu belirtti.

Birinci ikiye girmesi durumunda, Kazakistan’da düzenlenecek Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’na katılacağını aktaran Altuntaş, “Çıtayı yavaş yavaş yükseltiyorum. Bilhassa Avrupa, akabinde da Dünya Şampiyonası’nda amaç büyüttüm. Kürsünün en zirvesine çıkarak, İstiklal Marşı’nı okutmak istiyorum. Şu anda bu sporun vilayet hakemliğini de yapıyorum. Kendimi ispatladıktan daha sonra ilerleyen devirde sportmen yetiştirmek istiyorum. Üç oğlum var. Onlar da spora epeyce ilgili.” diyerek kelamlarını tamamladı.