Bir gurur öyküsü; Muhammed Ali Aydın!

Anje

Global Mod
Global Mod
Doğuştan bir kolu ve iki bacağı olmayan 25 yaşındaki sportmen Muhammed Ali Aydın, “Spor benim için ömrümün bütün odağı aslında. Çok küçük yaşımdan beri hayatımın ortasında. Bisiklet, kuvvet idmanları, daha sonra buna yüzme de eklendi. Artık de triatlon branşına geçiyorum” dedi.

MUHAMMED ALİ AYDIN’IN HİKAYESİ

İstanbul’da yaşayan Muhammed Ali Aydın, spora birinci vakit içinderda bisiklet ile başlarken, 5-6 yaşlarında ise 2 teker bisiklet sürmeye başladı. Yaşı biraz daha büyüdükçe artık olağan bisikletten keyif almayan Aydın, şov bisikleti kullanmaya başladı ve adete ona ilişkin olan bisikleti bulmuştu. Aydın çabucak sonrasında beden geliştirmeye gitti ve 1 yıl kadar devam etti. daha sonrasında yüzmeyi öğrenmek istediği için yüzme eğitimi almaya başladı. Lakin varsayım edilenden hayli daha süratli öğrendi ve 3 ayda bütün branşları yüzmeye başladı. 5’inci ay geldiğinde Glasgow Dünya Şampiyonası’nın barajını geçerek, yarışlara gitmeye hak kazandı.

3 ALTIN VE 1 GÜMÜŞ MADALYA KAZANDI

Yüzmede Türkiye şampiyonasında 3 altın ve 1 gümüş madalya kazanan atlet, dünya çapındaki şampiyonada da en yeterli derecesini yüzerek tamamladı. daha sonrasında omuzundan geçirdiği sakatlık niçiniyle ameliyat olup yüzmeye bir süre orta veren Muhammed Ali Aydın, güzelleştikten daha sonra girdiği Türkiye şampiyonasında yine şampiyonluklar elde etti.

“ÖĞRENMEK İÇİN GİTTİM, İŞİM OLDU”

Sporun kendisi için ne tabir ettiği hakkında konuşan Muhammed Ali Aydın, “Spor benim için hayatımın bütün odağı aslında. Çok küçük yaşımdan beri ömrümün ortasında. Bisiklet, kuvvet idmanları, daha sonra buna yüzme de eklendi. Artık de triatlon branşına geçiyorum” dedi.

Spora nasıl yöneldiğinden bahseden Muhammed, “İlk başta büsbütün keyfi olarak bisiklet kullanıyordum. Bunun üzerine kuvvet idmanları yapmaya başladım. O da bir daha büsbütün keyfi ve toplumsal olmak içindi. çabucak sonrasında protezcim, bedenimi geliştirmek ve uzuv kayıplarının verdiği dengesizliği toparlayabilmek için yüzmeye başlamamı söylemiş oldu. Aslında yüzmeyi yalnızca öğrenmek için başlamıştım. Yüzmeyi öğrendikten daha sonra kısa bir süre ortasında müddetler alabilmeye başladık. 3 ay içerisinde bütün branşları yüzmeye başladım. 5’inci ayda da Dünya Şampiyonası’nın barajını geçtim. İddia ettiğimizden süratli ve akıcı bir serüven oldu. Öğrenmek için gittiğim branş, aslında bir anda işim oldu. Profesyonel olarak yapmaya başladım” diye konuştu.

“PARA TOPLAYIP KOŞU PROTEZLERİNİ ALACAĞIZ”

Bu ortada gayret ettiği Kıtalararası İkinci İstanbul Boğaziçi Triatlonu’nda koşu protezleri için de kampanya düzenlediklerini lisana getiren Muhammed, “Şimdi yüzmeden triatlon branşına geçiyorum. Bildiğiniz üzere triatlonda üç branş yapılıyor. Denizde yüzme, daha sonrasında bisiklet, akabinde da koşu yapılıyor. Bizim burada şu an koşu kısmında eksiğimiz var. Koşu protezlerimiz yok. Bunun için Valilik onaylı bir kampanyamız başlatıldı. Biz de bir müddetdir bunun için uğraşıyoruz. Bilhassa de bu yarışta da ana mevzumuz bu. Bütün limitsiz grubu olarak bunu ön plana çıkarıyoruz. İnşallah daha epeyce iştirak sağlayarak bu yarıştan kısa bir süre daha sonra gereken ölçüsü toplayıp, koşu protezlerini alacağız. daha sonrasında triatlon branşını tam manasıyla yapmaya başlayacağım” dedi.

“SPORUN DEĞİŞİK BİR YERİ VAR”

Amaçları ile ilgili açıklamalarda da bulunan başarılı atlet, “Yani bırakırsam ne olur bilemiyorum. Ekstrem sporlarını seviyorum. Daha evvelde şov bisikleti üzere şeyler kullanmıştım. Onlar ile ilgilenebilirim lakin bir daha sıhhatim müsaade ettiği sürece profesyonel bir branş ömrümde olur. Zira alıştığım için onu bir andan hayatımdan çıkartırsam epey büyük bir boşluk olur ve onu öteki bir şeyle doldurma imkanım yok. Bunun yanında müzik ile de uğraşıyorum. DJ’lik yapıyorum. Lakin hepsinin yeri farklı. O diğer bir şey benim için. Sporun apayrı bir yeri var” biçiminde konuştu.

“YURT DIŞINDA YARIŞLARA GİDECEĞİZ”

Gelecek şampiyona hakkında konuşan Muhammed, “Önümüzdeki yarışlara hazırlanıyoruz doğal. Ancak burada kıymetli olan bizim koşu protezlerini ne kadar kısa müddette alacağımız. Zira aldıktan daha sonra bir adaptasyon süreci ve idmanlar başlayacak. Onun da uzun bir serüveni var. O yüzden ne kadar kısa müddette protezi alabilirsek, o kadar süratli bir biçimde ilerleyeceğiz. Tıpkı yüzmede olduğu üzere, triatlonda da bunu Ulusal Gruba taşıyıp yurt haricinde yarışlara gideceğiz” diye konuştu.

Kıtalararası İkinci İstanbul Boğaziçi Triatlonunda takımı ismine yüzen ve bayrağı bisiklet ve koşucu arkadaşına devreden Muhammed, “Yarış hoştu. Bu boğazdaki yarışa 2’nci teşebbüs. bundan evvelki girdiğime bakılırsa su daha sıcaktı. Rahat geldim. Çok o denli aykırı bir akıntıyla karşılaşmadım. Son metrelere gerçek biraz yan taraftan geldi lakin o denli fazlaca etkilemedi. Rahat bir biçimde yüzdüm. aslına bakarsan boğazda yüzmek hayli keyifli ve farklı bir deneyim. Benim için çok eğlenceliydi.

ONARAN: “SIRRI, ÇALIŞMAYA DAİMA DEVAM ETMESİ”

Muhammed’in antrenörü Mert Onaran ise “birlikte yüzme ve bisiklet idmanları yapıyoruz. Muhammed hayli yetenekli bir atlet. Triatlonun tüm branşlarını yapmak istiyor. Koşabilmesi için de koşu protezine muhtaçlığımız var. Ancak bunun da yüksek bir fiyatı var. Bunun için biz valilik onaylı bir kampanya başlattık. Koşu protezlerini alarak Muhammed Ali’yi koşu branşına başlatmak istiyoruz. bununla birlikte da Ulusal ekipte yarışacak düzeye çıkartmak istiyoruz. Zira fazlaca yetenekli ve hırslı bir birey. Ben bunu bir profesyonel antrenör gözü ile görüyorum. Dediğim üzere onun bu muvaffakiyetleri sağlamasındaki tek eksiği yalnızca koşu protezi. Bunu da sağladığımız vakit ben eminim ki epeyce düzgün yerlere gelecek” dedi.

Muhammed’in muvaffakiyetlerinin sırları hakkında konuşan Mert Onaran, “Dediğim üzere epey azimli bir birey olması, çalışmaktan hiç kendini bırakmaması. Onun sırrı çalışmaya daima devam etmesi Hakikaten epeyce yetenekli. Yüzme branşında bilhassa teknik tahsil kolay değildir. Lakin Muhammed bunu hayli kısa bir süre içerisinde tamamladı. Muhammed’in iki bacağı, bir kolu yok lakin buna karşın bisikleti nitekim epey âlâ sürüyor. İstikrar ile ilgili rastgele bir sorun hayatıyoruz. Suratını da her geçen gün geliştiriyor. Dediğim üzere ben bunları gözlemleyebiliyorum. Koşu branşında da tıpkı süratle, birebir ivmeyle başarabileceğine inanıyorum. Fakat dediğim üzere bunun için kesinlikle ekstra materyal gereksinimimiz var. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Zira tek başına altından kalkabileceği bir yük değil. Damlaya damlaya göl olur diyoruz. Burada nitekim de her insanın katkıları epeyce kıymetli. Bu sayede de Muhammed’in her adımında daima bir arada koşmuş olacağız. Ve Muhammed’in her muvaffakiyetinde bizlerin de katkısının olduğunu bileceğiz. Bizler de gururlanacağız. Kampanyamıza dayanak olmaları bizler için hayli değerli” biçiminde konuştu.

BOĞAZİÇİ TRİATLONU GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Beykoz’da Kıtalararası İkinci İstanbul Boğaziçi Triatlonu düzenlendi. Son senelerda triatlon sporunda büyük atılımlar gerçekleştiren Türkiye, bu kısımda değerli bir tertibe ikinci kere konut sahipliği yaptı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Triatlon Federasyonu kapsamında gerçekleşen dünyanın birinci kıtalararası triatlon müsabakasının ikincisine, Türkiye’den ve dünyadan 572 triatlet katıldı.

Yüzme, koşu ve bisikletten oluşan üç şiddetli etap daha sonrasında, atletler muvaffakiyetlerini elde ettiği kupalar ile taçlandırdı. Sportmenler 2,3 kilometre yüzme, 40 kilometre bisiklet ve 10 kilometre koşudan oluşan parkurda uğraş etti. Sabah 06.30’da yüzme etabıyla başlayan uğraşta bisiklet etabı için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü tek taraflı olarak trafiğe kapatıldı. Öte yandan yüzme etabı Kanlıca-Küçüksu içinde, koşu etabı Küçüksu-Çubuklu içinde gerçekleşti. Bu yıl ikinci kere yapılan yarışın Avrupa Triatlon Birliği takvimine alınarak, Avrupa Triatlon Şampiyonası kapsamında düzenlenmesi hedefleniyor.

GENEL KLASMANLAR SONUÇLANDI

Yarışın sonlanması ile birlikteinde genel klasmanların şampiyonları belirlendi. Beykoz Triatlonunda Erkeklerde, Antalya Spor Kulübü’nden Bahadır Tama 2 saat 7 dakika 51 saniyelik derecesiyle birinci olurken, Seçkin Erkekler birincisi ise TSK Spor Gücü’nden Ali Akaydın oldu. Bayanlarda ise, birinci Yüzme Triatlon Kulübü’nden Ece Calp oldu.

Erkekler genel klasman sonuçları şu biçimde gerçekleşti:

Erkekler Birincisi Antalya Spor Kulübü’nden Bahadır Tama

Erkekler İkincisi TRIA Spor Kulübünden Oleg Astanin

Erkekler Üçüncüsü ise TSK Spor Gücü’nden Dinçer Yılmaz oldu.

Bayanlar genel klasman sonuçları ise şu biçimde gerçekleşti:

Bayanlar Birincisi İzmir Yüzme Triatlon Kulübü’nden Ece Calp

Bayanlar İkincisi Adalar Su Sporları Spor Kulübü’nden Melda Fatma Derviş

Bayanlar Üçüncüsü Merve Güney oldu.