Biden'ın tartışma sonrası röportajından dört çıkarım

Anje

Global Mod
Global Mod
Bunu küçümsedi. O bunu yalanladı. Reddetti.

Başkan Biden'ın geçen haftaki tartışmadaki zayıf performansından bu yana ilk televizyon röportajı, Amerikan halkına, ülkenin en yüksek makamına aday olmak, kazanmak ve bu görevi sürdürmek için gereken her şeye sahip olduğuna dair güvence vermek için prime time fırsatı olarak lanse edildi.

Ancak sesi biraz boğuk olan Biden, 22 dakikanın çoğunu ABC News'den George Stephanopoulos'un yeterliliği, bilişsel bir teste girmesi ve anketlerdeki yeri hakkındaki bir dizi sorusuna direnerek geçirdi.

Başkan, Cuma günü, tartışma sırasındaki kadar düşüncelerini bitirmekte zorluk yaşamadı. Ancak aynı zamanda, o artık gençliğinin yumuşak dilli senatörü ya da partinin dört yıl önce eski Başkan Donald J. Trump'a karşı kazandığı zaferle güvendiği eski el değildi.

Daha ziyade, kendi partisinden giderek şüphelenen, ancak kendisinden şüphe eden bir adam gibi görünmeyen 81 yaşındaki bir başkanla yapılan yüksek profilli bir röportajdı.

İşte dört sonuç:

Biden tartışmayı tek seferlik bir hata olarak değerlendiriyor.

Röportaj, Biden'ın zayıf tartışma performansından bu yana kamuoyuna en uzun süre önceden yazılmamış katılımıydı. Gecikme, Capitol Hill ve diğer yerlerdeki müttefiklerini şaşırttı ve başkanı uzun süre kapalı kapılar ardında ya da teleprompter'lara bağımlı halde tuttu.

Sekiz günlük gecikme içinde, Kongre'nin ilk üyeleri onun istifasını talep etti ve bağışçılar partinin adayları değiştirmeyi düşünmesini talep etti. Bu aynı zamanda Sayın Biden'ın söylediği her sözün incelenmesini de artırdı.

Geçmişteki performanslarının gelecekteki yeteneklerinin yeterli kanıtı olduğunu savunarak baştan sona savunmacı bir duruş sergiledi.

Başkan, “Kötü bir olaydı” dedi. “Durumun ciddi olduğuna dair bir işaret yok.”

Bunu bitkinliğe bağladı ama aynı zamanda tartışmadan önce o kadar hastaydı ki doktorları ona Kovid-19 testi yaptı. Yapmaya istekli olmadığı şey nörolojik muayeneydi.

“Bakın, her gün bilişsel bir teste girmem gerekiyor. Her gün bu sınava girmek zorundayım” diyen Biden, başkanlık işinin başlı başına bir sınav olduğunu öne sürdü. Bağımsız denetime katılmayı defalarca reddetti.

Bay Biden'ın karşılaştığı zorluk, on milyonlarca Amerikalının canlı izlediği sert performansın etkilerini gidermek için tek bir röportajda fazla bir şey söyleyememesi.

Biden tartışmadan daha iyisini yaptı. Peki bu yeterli olacak mı?

Sayın Biden'ın bazı cevapları ne ikna edici ne de tutarlıydı.

Bay Stephanopoulos'un bir hafta önce neyin yanlış gittiğini sormasının ardından röportajın başında birkaç saniye durakladı.

“Hazırlandığım yolun tamamı benim hatam değil. Biden sonunda “Benim hatam dışında kimsenin hatası yok” dedi. “Normalde yaptığım gibi hazırlandım, yabancı liderlerle ya da Milli Güvenlik Kurulu'yla oturup detaylı bilgi aldım. Ve yarı yolda farkettim ki, alıntıladığım gibi, münazaradan önce 10 puan gerideydim, şimdi 9 yaşındayım ya da her neyse. Gerçek şu ki o da 28 kez yalan söyledi. Yapamazdım, yani tartışmanın gidişatı benim hatam değildi, başkasının hatası da değildi, başkasının hatası da değildi.”
Cevap, Atlanta münazarasındaki en kötü anları kadar kötü olmasa da garip ve döngüseldi. Ancak bu, Eylül ayında Bay Trump'la yapılacak ikinci bir tartışmanın nasıl olabileceğini hayal etmek için gözlerini kısarak bakan partisinin üyeleri için pek de net ve özlü bir güvence değildi.

Sayın Biden, Sayın Trump'a karşı ve kendisi adına bazı iddialarda bulundu.

Ancak asıl soru olan tartışma sırasındaki performansı ve bunun gelecek için ne ifade ettiği konusunda Biden'ın, Trump'ın mikrofonu kapatıldıktan sonra bile “hala çığlık attığına” ve “hala çığlık attığına” dair kısa bir açıklama dışında söyleyecek pek bir şeyi yoktu. dikkatinin dağılmasına izin verdi.

Biden'ın açıklaması “Kötü bir gece geçirdim” oldu. “Sebebini bilmiyorum.”

Mülakat sadece ilk testti ve kesinlikle son test değildi.

Başkanın müttefiklerinden bazıları, yakın gelecekte Biden'ın neredeyse her röportajının, kamuoyu önünde yaptığı açıklamanın ve yaptığı açıklamaların yeni ve sert bir şekilde ele alınacağı gerçeğini artık kabul etti.

Seçmenlerin yaklaşık dörtte üçü artık Biden'ın etkili bir başkan olamayacak kadar yaşlı olduğuna inanıyor. Bu, Haberler ve Siena College tarafından yürütülen tartışma sonrası ankete göre.

Ancak Biden, zorluklara meydan okuyan bir adam olarak kendi hikayesine kesinlikle inanıyor: Tartışmadan iki gün sonra bir bağış toplama etkinliğinde New Jersey Valisi Phil Murphy'nin kendisini “Amerika'nın geri dönüş çocuğu” olarak adlandırdığı gibi.

Biden ve ona yakın insanlar, aylarca iptal edilmesinin ardından 2020 başkanlık adaylığını kazandığı için hâlâ üzgün.

Eleştirmenlerinin “2020'de bana aynı şeyi söylediklerini hatırlıyorum” dediğini aktardı. “'Kazanamam. Anketler kazanamayacağımı gösteriyor.”

Dört yıl önce Demokrat Parti, Trump'a karşı en güçlü aday gibi görünen Biden'ın arkasında olağanüstü bir hızla toplanmıştı. Ancak bugünkü anketler bu önemli konuda daha karanlık bir tablo çiziyor.

Biden'ın kendisini zaten önceki başkanların panteonunda gördüğü açıktı. Bu gurur verici karara varmak için adı açıklanmayan bir grup ekonomist ve dış politika uzmanının görüşlerine atıfta bulundu:

“Eğer şimdi istifa edersem tarihe oldukça başarılı bir başkan olarak geçerim.”

Biden Yüce Rabbin müdahalesi olmadan hiçbir yere gitmeyecek.

Sayın Biden istifasında çıtayı çok yükseğe koydu.

“Eğer Yüce Tanrı gelip bana bunu söylerse belki ben de bunu yaparım” dedi.

Biden, Stephanopoulos'un yüzde 36 onay oranı da dahil olmak üzere Biden'ın zayıflığının kanıtı olarak gösterdiği anketleri defalarca reddetti. Biden, “Anketlerimiz bunu göstermiyor” dedi. Konuştuğu “tüm anketörlerin” kendisine yarışın bir kumar olduğunu söylediğini söyledi.

Bunlar sahneyi terk etmeye hazır bir adamın sözleri değildi.

Biden'ın aynı günün erken saatlerinde Madison, Wisconsin'deki bir mitingde söylediği gibi, “Beni yarıştan çıkarmaya çalışıyorlar. Elimden geldiğince açık söyleyeyim: Yarışta kalıyorum.”

Stephanopoulos ona seçilmiş Demokratlar arasında giderek artan hoşnutsuzluğu sorduğunda Biden omuz silkti. “Basında okudum” dedi.

Belki de en anlamlı cevap, Bay Biden'a, Bay Trump'ın Ocak ayında başkan olarak yemin etmesi durumunda nasıl hissedeceği sorulduğunda geldi.

Biden, “Bunun elimden gelenin en iyisini yapmakla ve işimi yeteneğimin en iyisiyle yapmakla ilgili olduğunu hissedeceğim” dedi.

Elbette, Bay Trump'ın ulusa varoluşsal bir tehdit oluşturduğu konusunda uyarıda bulunan Demokrat Parti için bu seçim kampanyası çok daha basit bir şeyle ilgili: zafer.