Biden'ın danışmanları radyo röportajları için önceden sorular sordu

Anje

Global Mod
Global Mod
Sunuculardan birinin Cumartesi sabahı CNN'de yaptığı açıklamaya göre, Başkan Biden'a bu hafta iki radyo muhabiri tarafından sorulan sorular, Biden'ın ekibinin üyeleri tarafından önceden sunuculara iletildi.

Philadelphia'daki WURD programında “The Source” programının sunucusu Andrea Lawful-Sanders, Biden yetkililerinin Çarşamba günkü röportajdan önce kendisine sekiz soruluk bir liste sunduğunu söyledi.

“Sorular onay için bana gönderildi; Onayladım” dedi CNN'in “First of All” programının sunucusu Victor Blackwell'e. Beyaz Saray'ın kendisine soruları önceden gönderip göndermediği sorulduğunda evet dedi.

“Birkaç sorum var, sekiz tanesi” dedi. “Ve seçilen dört kişi benim onayladığım kişilerdi.”

Biden kampanyasının sözcüsü Lauren Hitt, soru listesini gönderenin aslında Beyaz Saray yetkilileri değil, kampanya yardımcıları olduğunu söyledi. Kampanya ekibinin tercih ettiği konuları paylaşmasının “alışılmadık bir durum olmadığını” söyledi ancak kampanya personelinin “görüşmeyi yapan kişinin bu soruları kabul etmesine bağlı olarak” röportaj yapmadığını da sözlerine ekledi.

“Sunumcular her zaman dinleyicilerini en iyi şekilde bilgilendireceğini düşündükleri soruları sorabilirler” dedi. “Bu röportajlara ek olarak Başkan dün bir basın toplantısına ve ABC ile röportaja da katıldı. Tartışmadan bu yana Amerikalılar bunun senaryosuz olduğunu görmek için birçok fırsata sahip oldu.”

Biden'ın kampanya ekibi, birçok siyah destekçinin yer aldığı iki radyo programının sunucularıyla röportajlar planlamıştı. Bu, Atlanta tartışmasındaki feci performansının ardından Amerikalılara zihinsel sağlığı konusunda güvence verme yönündeki daha geniş bir çabanın parçasıydı ve birçok Demokrat arasında derin endişeye yol açtı.

Daha sonra Cuma günü ABC News'e verdiği bir röportajda başkan, siyahi radyo sunucularıyla yaptığı konuşmaları kampanyanın zorluklarıyla başa çıkabileceğinin kanıtı olarak gösterdi. Tartışmadan bu yana katıldığı “arka arkaya on büyük etkinliğe” değindi.

Başkanın kampanya ekibinden veya Beyaz Saray'dan hiç kimse soruların siyahi moderatörlere iletildiğini önceden açıklamadı. Bu uygulama, özellikle bir politikacı hakkında haber yaparken, genellikle gazeteciler tarafından uygunsuz olduğu gerekçesiyle reddedilmektedir. Biden soruları önceden bilmesine rağmen yine de bazılarına rastladı.

Bayan Lawful-Sanders ile yaptığı röportajda Biden, bir noktada “siyahi bir başkanın emrinde görev yapan ilk siyah kadın” olmaktan gurur duyduğunu söyleyerek onun sözlerine takıldı.

Bay Biden, Milwaukee'de WMCS'de yayınlanan “Earl Ingram Show” programında oy vermenin neden önemli olduğuna dair bir soruya duraksayıcı ve bazen de kafa karıştırıcı bir yanıt verdi.

Çocukluğundan beri mücadele ettiği bir durum olan kekemeliği birkaç kez ortaya çıkarak, “Donald Trump'a her zaman bir sistem kullanma yetkisi verdik ve kurucu atalarımız bunu asla dikkate almadı çünkü o mahkemeye insanları atadı” dedi. “Bu sadece başkanlık dokunulmazlığıdır. İcra memuru olarak bunu yaptım diyebilir, yanlış olabilir ama yaptım. Ama bu devam edecek çünkü ben ve bu da intikam istediğini söyleyen adamla aynı.”

Bay Blackwell Cumartesi sabahı iki radyo sunucusuyla röportaj yaptığında, önceden onaylanmış sorulara verilen yanıtlara şaşırmış görünüyordu.

Bayan Lawful-Sanders'a dört sorusunu sormuştu çünkü bunların Bay Ingram'ın aynı gün Bay Biden'la yaptığı röportajda sorduğu dört soruyla neredeyse aynı olduğunu fark etti.

Bay Blackwell'in programına Bayan Lawful-Sanders'la birlikte katılan Bay Ingram, onun soruların seçimine ilişkin tanımına itiraz etmedi.

Blackwell iki moderatöre “Hiçbirinizi eleştirmek istemiyorum” dedi. “Beyaz Saray artık başkanın enerjisini, azmini ve zekasını göstermeye çalıştığında, röportaj yapmadan önce Başkan'ın ne olacağını bilmesi için sorular göndererek bunu nasıl yapacaklarını bilmiyorlar.”