Bengisu Avcı’nın yeni maksadı Catalina Kanalı

Anje

Global Mod
Global Mod
İngiltere ve Fransa’yı ayıran Manş Denizi’ni üçüncü ve en süratli geçen Türk hanımı ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, artık de ABD’deki en kuvvetli parkurlardan Catalina Kanalı’nı geçmek için hazırlıklarını tamamladı.

Çocuk yaşta tanıştığı yüzme sporuna tutkuyla bağlanan ve Açık Su Ulusal Ekibi’nde birfazlaca milletlerarası yarışta Türkiye’yi temsil edip dereceler elde eden 26 yaşındaki Bengisu Avcı, 3 Ağustos 2018’de İngiltere ve Fransa içindeki 36 kilometrelik Manş Denizi etabını 11 saat 29 dakika ile geçerek daha evvel 1979’da tıpkı etabı 15 saat 47 dakikada yüzen birinci Türk bayanı olan Nesrin Olgun Arslan’ın derecesini geride bırakıp en süratli geçen Türk bayanı olmuştu.

Manş Denizi’ni solo olarak en kısa müddette geçen Türk bayanı olan Bengisu Avcı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde son idmanlarıyla yeni maksadı Catalina Kanalı’nı geçen birinci Türk hanımı olmak için hazırlıklarını tamamladı.

Gece soğuğu, büyük dalgalar, akıntılarla uğraş etmek için gündüz ve gece çalışan Bengisu, kuvvetli Catalina Kanalı’nı geçmek için 28 Ağustos’ta ABD’ye gidecek.

Bengisu Avcı, 5 Eylül’ü 6 Eylül’e bağlayan gece ABD’de Catalina Adası ile Los Angeles’i bağlayan 34 kilometrelik Catalina Kanalı’nı geçerse Türk bayrağı açacak.

Son idmanlarını Marmaris’te tamamlayan Bengisu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ultra maraton yüzücüsü olmasında en büyük hissenin Marmaris’te tanıştığı Aquamasters Yüzme şampiyonaları olduğunu söylemiş oldu.

Havuz yarışlarından açık su yüzmeye yöneldiğini ve kısa mühlet ortasında açık su ulusal kadrosuna girdiğini lisana getiren Bengisu Avcı, kendisine 4 yıl evvel Oceans 7 (Okyanuslardaki 7 şiddetli kanal) parkurlarını gaye koyduğunu kaydetti.

Bengisu, Dünya Açık Su Komitesi tarafınca belirlenmiş okyanuslarda bulunan dünyanın en şiddetli 7 açık su yüzme parkurunun birincisi Manş Denizi’ni 2018 yılında geçtiğini hatırlatarak, şu biçimde devam etti:

“Dünyanın en güçlü 7 açık su yüzme parkurunu tamamlayan birinci Türk bayanı olmak istiyorum. Ortaya salgın girince biraz umudumu kaybetmeye başlamıştım. Bana inanan beşerler yardımıyla bu gayeme ulaşmak için çalışmaya başladım. Sponsorlarım Skoda ile Yemek Sepeti ve Aquamasters yardımıyla bir daha sonraki parkurum Catalina Kanalı’na hazırlandım. Son hazırlıklarımı Marmaris’te yaptıktan 4-5 gün daha sonra Amerika’ya Caterina Kanalı’nı yüzmek için yola çıkacağım.”

“Dayanıklılık gerektiren bir parkur”

“Catalina Kanalı”nın 34 kilometrelik bir parkur olduğunu aktaran Bengisu Avcı, “Bu parkurun en değerli özelliği gece yüzmeye başlıyorsunuz. 5 saat karanlıkta yüzdükten daha sonra yaklaşık 5 saat boyunca gündüz yüzmeye devam edeceğim. Bu parkuru 10-11 saat üzere bir müddetde tamamlamayı hedefliyorum. Dayanıklılık gerektiren bir parkur. Ocean 7 amacıma en sıkıntı parkurlardan biri olan Manş ile başladım ve başardım. Artık ikinci güçlü parkuru deneyeceğim. 5 Eylül’ü 6 Eylül’e bağlayan gece yüzmeye başlayacağım. 9 Eylül İzmir’in kurtuluşuna hayli yakın bir tarih. Dönüş tarihimde 9-10 Eylül üzere olacak, ben İzmir’liyim benim için epey manalı bir tarih.” diye konuştu.

Güçlü parkurun kendisi için özel bir mana taşıyacağına dikkati çeken Bengisu, “Bu 7 parkurun tamamını geçen birinci Türk hanımı olmak istiyorum. Ben suda büyüdüm. Deniz görmeden yaşayamıyorum. Kentte kapana kısılmış üzere hissediyorum ve deniz benim özgürleştiğim yer. Suyun ortasında olmak su canlılarıyla bir arada olmak, onlara hürmetle birlikte yüzmek. Birtakım kanallarda deniz anaları, köpek balıkları ve öteki deniz canlıları da var. Biz suya girdiğimizde yeni bir ortama da girmiş oluyoruz. O canlılara hürmetle yaklaşmamız gerekiyor ki hürmet bakılırsalim. bu biçimde kaygı, yerini hürmete bırakıyor.” sözlerini kullandı.

Bengisu Avcı, ultra maraton yüzücüsü olmanın fiziken ve ruhen dayanıklılık gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Saatlerce kulaç atıyoruz suda. O kadar uzun mühlet kaldığımız vakit bedeniniz ve aklınız size ‘niçin bunu bana yapıyorsun?’, ‘niçin bu kadar yoruluyorum?’, ‘niçin bunu yapıyorum niye kararlılıkla yüzüyorum’, ‘niçin bir kulaç daha atmam lazım?’ diye oyunlar oynuyor. Uzun mesafecilerle konuştuğunuzda hususun mental dayanıklılıkla ilgisi olduğunu görüyorsunuz. Burada en kıymetlisi teknedekiler. Teknede annem olacak. İkincisi de size bu geçişte inanan beşerler. Bilhassa burada Aquamasters’a fazlaca teşekkür ediyorum. Onlarla 2015 yılında tanıştım bana inanarak bu parkuru geçmem için bana maddi manevi takviye oldular.”

Kız çocukları için kulaç atacak

Catalina Kanalı’nda kulaçlarına bir amaç daha ekleyeceğini söz eden Bengisu, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Bu yüzüşümü Koruncuk Vakfı ile gerçekleştireceğim. Kulaçlarım eğitime erişimi olmayan kız çocukları için de umut olacak. Bu benim için epeyce kıymetli, zira yorulduğum noktada ‘ben yalnızca kendim için yüzmüyorum, koruncuklar için yüzlerce kız çocuğu için kulaç atıyorum’ diyebileceğim. Yalnızca kendim kulaç atmayacağım hepimiz kulaç atıyor üzere olacağız.”

Aquamasters İdare Konseyi Lideri Selçuk Demirel de atletlerinin Milletlerarası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonaları 5K Bayanlar Şampiyonu olduğunu hatırlatırken, Bengisu Avcı’nın 5 Eylül tarihinde gerçekleştireceği Catalina Kanalı geçişini muvaffakiyetle gerçekleştireceğine inandıklarını lisana getirdi.

Bengisu’nun son derece başarılı bir hazırlık periyodu geçirdiğini anlatan Demirel, “Cumhuriyet tarihimizde bir unsur imza atacak. Takviyelerimiz ve kalbimiz onunla olacak. Yüzme topluluğumuzun ve halkımızın dayanak ve duaları ona güç verecektir.” diye konuştu.