Bedensel engelli ulusal haltercinin maksadı dünya şampiyonluğu

Anje

Global Mod
Global Mod
Gürcistan’da düzenlenen Para Halter Avrupa Şampiyonası’ndan 3 altın ve bir gümüş madalya ile dönen bedensel engelli ulusal halterci Haydar Ayar, gözünü dünya şampiyonasına çevirdi.

Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra dünya beşinciliği ve Türkiye ikinciliği bulunan Kırıkkale Tüm Bedensel Engelliler Kulübü atleti 19 yaşındaki Ayar, son olarak Gürcistan’da eylül ayında gerçekleştirilen Para Halter Avrupa Şampiyonası’nda 54 kiloda 130 kilo kaldırarak Avrupa rekoru kırdı ve altın madalya kazandı.

Tıpkı kiloda 2 altın ve bir de gümüş madalya kazanan ulusal halterci Ayar, gelecek yıl düzenlenecek dünya şampiyonasında altın madalya alarak olimpiyatlara katılmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haydar Ayar, AA muhabirine, Avrupa Şampiyonası öncesinde ağır çalışma temposunun olduğunu söylemiş oldu.

Ulusal ekip öncesinde de çift idmanla şampiyonaya hazırlandığını anlatan Ayar, “Kampta da ulusal kadro hocalarımızla şampiyonaya daha dikkatli ve disiplinli çalışıyoruz. Ağır bir çalışma sürecini tamamlayıp şampiyonaya gidiyoruz. Şampiyona benim için biraz sıkıntı oldu ancak imkansız diye bir şey yoktur. İnsan isteyince başarıyor. 54 kiloda gençler Avrupa birincisi oldum ve rekor kırdım. Şampiyonada, tıpkı kiloda bir daha 2 altın ve bir gümüş madalya kazandım.” dedi.

Ayar, şimdiki amacı dünya şampiyonası olduğun lisana getirerek, “Önümüzde bir turnuva var. daha sonrasındasında da haziran ayında dünya şampiyonası var. daha sonrası da olimpiyatlar. Şu anda çalışmalarıma hiç orta vermeden çift idmanla devam ediyorum. En büyük mahzur sevgisizliktir, muhakkak fizikte değildir. Buradan benim üzere engelli arkadaşlarıma, kardeşlerime ve büyüklerime şunu söylemek istiyorum; İnsanın içerisinde umut olduğu vakit başaramayacağı hiç bir şey yok.” diye konuştu.

Antrenör Yeliz Şencan: “Onur duyduk, heyecanlandık”

Antrenör Yeliz Şencan da şampiyona öncesinde çift idmanla çalıştıklarını ve ulusal ekibe hazırlandıklarını tabir etti.

Şampiyonada Haydar’dan bu biçimde bir başarıyı beklediklerini anlatan Şencan, şunları kaydetti:

“Gerçekten çok çalıştık. Onur duyduk kendisiyle, heyecanlandık. Kendisine gönülden inandık. Memnunuz ve gurur duyduk. Başka atlet kardeşlerine de örnek oldu. Kırıkkale’yi temsil ettiği için ayrıyeten memnunuz. Bundan daha sonra bir turnuva ve dünya şampiyonası var. Buralarda başarılı olup, olimpiyatlara katılmasını istek ediyoruz. Kırıkkale’den bir olimpiyat şampiyonumuz yok. Gayemiz de bu tarafta. Var gücümüzle çalışıyoruz.”