Bayan Hentbol Kadrosu gözünü şampiyonaya dikti

Anje

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Bayan Hentbol Grubu Başantrenörü Costica Buceschi, “Oyuncularıma epeyce güveniyorum. Bunun için inanmak birinci adım ondan sonrasında da epeyce çalışmak gerekiyor. Dünya Şampiyonası’na gitmek istiyoruz ve kadronun potansiyeline inanıyorum” dedi.

HAZIRLIKLAR DEVAM ETTİ

A Ulusal Bayan Hentbol Kadrosu, 2023 Bayanlar Dünya Şampiyonası Avrupa Elemeleri 1’inci Tipi’nde Büyük Britanya ile oynayacağı müsabakanın hazırlıklarını sürdürüyor. Büyük Britanya ile birinci maçı 5 Kasım Cumartesi günü, ikinci maçı da 6 Kasım Pazar günü oynayacak olan ulusallar, çeşit atlamaları halinde Play-Off’a yükselecek ve rakibi olacak ülke ulusal ekibi ile 7-8 Nisan ve 11-12 Nisan 2023 tarihlerinde karşılaşacak.

Ankara THF Spor Salonu’nda yapılan hazırlıklara ait A Ulusal Bayan Hentbol Grubu Başantrenörü Costica Buceschi ile oyunculardan Tuana Akman ve Eda Parıltı Çetin, idman öncesi medyaya açıklamalarda bulundu.

“KONGO İLE İKİ DOSTLUK MAÇI OYNAYACAĞIZ”

Büyük Britanya maçları için 24 Ekim’de 2 haftalık bir kampa girdiklerini hatırlatan Buceschi, 22 kişilik takımda tanıdık isimlerin yanı sıra birinci kere ulusal formayı terletecek oyuncuların da olduğunu belirterek, “Kendi kulüplerinde müddet alan genç oyuncuları ulusal ekibe davet ettim zira gelecekte nasıl oyuncularımız olacağını görmek istedim. Önümüzdeki pazar ve salı günleri Kongo ile iki dostluk maçı yapacağız. Bu iki dostluk maçında genç oyuncularımızı görüp kıymetlendirmek istiyorum. Bizim sistemimize ne kadar ayak uyduruyorlar bunu görüp resmi maçlardaki kadroyu belirleyeceğiz” tabirlerini kullandı.

“TAKIMIN POTANSİYELİNE İNANIYORUM”

Amaçlarının Avrupa Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası’na katılmak olduğunu söz eden Buceschi, “Bunun için birinci adım İngiltere ile oynayacağımız 2 maç. daha sonrasında ise Play-off’u geçme gayemiz var. İngiltere ile ilgili bilgi toplamaya çalışıyorum lakin hiç bir yerde bulamadım. Zira en son resmi maçlarını 2018’de oynamışlar. Ben bunun epeyce fazla sorun yaratmayacağını düşünüyorum ve tüm oyuncularıma talih vermek istiyorum. Oyuncularıma fazlaca güveniyorum. Bunun için inanmak birinci adım ondan sonrasında da hayli çalışmak gerekiyor. Dünya Şampiyonası’na gitmek istiyoruz ve kadronun potansiyeline inanıyorum” diye konuştu.

Buceschi, alanda düzgün bir hentbol sergilemek istediklerini ve Türk taraftarların takviyesini beklediklerini kelamlarına ekledi.

AKMAN: “YÜZDE 100’ÜMÜ VERMEK İSTİYORUM”

Adasokağı Spor Kulübü’nde oynayan ve birinci defa ulusal formayı terletecek olan 18 yaşındaki sol kanat Tuana Akman, birinci kere Ulusal kadroya seçilmekten dolayı fazlaca keyifli olduğunu kaydederek, “Takımda yer alan ablalarımla bir arada olmak epeyce gurur verici. Elimden gelenin en düzgününü yapmaya çalışacağım. Yüzde 100’ümü vermek istiyorum. Çok hayal etmiştim ve sonunda buraya gelmiş olmak gurur verici. Onlarla irtibat kurmak fazlaca hoş. Ekibin en genç oyuncusu olmak hoş bir his ancak ablalarım bana bunu hissettirmiyor, güya evvelde beri burada oynuyormuşum üzere. Hiç yabancılık çekmiyorum” diye konuştu.

EDA ZİYA’DAN TAKVİYE ÇAĞRISI

Antalya Konyaaltı Belediye Spor Kulübü’nde oynayan Eda Parıltı Çetin ise hazırlıkların çok hoş gittiğini tabir ederek, “İngiltere dünyanın en âlâ grubuymuş üzere hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Maça fazlaca yeterli çıkacağız. İnşallah burada tüm sevenlerimiz bizi yalnız bırakmayacak” dedi.