Başında futbol topuyla ülke ülke pedal çeviriyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Katar’daki Dünya Kupası’nı izlemek üzere yaklaşık 80 gün evvel bisikletle yola çıkan Meksikalı futbol antrenörü Juan Marquez Nieto, seyahati sırasında başının üzerinde taşıdığı futbol topuyla insanların ilgisini çekiyor.

Meksika’da çeşitli amatör futbol ekiplerinde antrenörlük yapan ve bununla birlikte vücut ile ruh sıhhati konusunda eğitimler veren 67 yaşındaki Nieto, yaklaşık 1 ay evvel bisikletiyle Türkiye’ye ulaştı.

Futbol üzerine yazdığı kitapları da bulunan Nieto, gençlere, istedikleri takdirde hayallerini gerçekleştirebileceklerini ve önlerinde hiç bir pürüz olmadığını göstermek için hava kaidelerine aldırış etmeden tipine devam ediyor.

Yaklaşık 80 gündür yollarda olan Nieto, internet üzerinden çıkardığı haritayla günde 65 kilometre yol alarak şimdiye kadar 9 ülke gezdi. Nieto’nun bir daha sonraki durağı ise Katar olacak.

Meksikalı gezgin Nieto, AA muhabirine, Türkiye’nin kendisinde güzel izlenimler bıraktığını, Türk insanını epeyce sevdiğini ve Türklerin kendisine karşı fazlaca yardımsever olduğunu söylemiş oldu.

– “Seyahat ederken beni konutlarına yemeğe davet ediyorlar”

Seyahati sırasında futbol topunu yanında ayırmayan ve kimi vakit başının üzerinde taşıdığı topla yol alan Nieto, futbol topunun barışın sembolü olduğunu söz ederek, “Topu başınızda tutmak, huzuru istikrarda tutmaya emsal. İstikrar temel noktadır. Hedeflerimden biri, gençlere hayallerini gerçekleştirebileceklerini öğretmek. Zira yaptığım şey şahsi bir düşümü gerçekleştirmek.” dedi.

Nieto, Türkiye’deki seyahati sırasında kendisine fazlaca âlâ davranıldığını ve çeşitli ikramlarda bulunularak yardım edildiğini söylemiş oldu.

Türk yemeklerinin fazlaca lezzetli olduğunu belirten Nieto, “Türkler fazlaca nazik ve hayli cömertler. Seyahat ederken beni konutlarına yemeğe davet ediyorlar, uyumaya davet ediyorlar, dinlenmem için bana yer gösteriyorlar.” halinde konuştu.

Türk kahvesi, baklava, ekmek ve çayın tadını fazlaca beğendiğini ve Türkiye’nin fazlaca tertipli olduğunu anlatan Nieto, “Düzeni hayli beğendim, yerlerinin paklığı de fazlaca yeterli. Çok uygun dağıtılmış çöp kutuları var. Alanlar çok geniş ve yeşil. Burada saygılı beşerler var.” sözlerini kullandı.