Başak Cengiz’in annesi: ‘Bugün orucumu Başak’ın bayramı ile açacağım’

DrEMEL

Global Mod
Global Mod
Ataşehir’de geçen kasım ayında hiç tanımadığı mimar Başak Cengiz’i yolda yürürken samuray kılıcıyla öldüren Can Göktuğ Boz’un davasında karar verildi. Can Göktuğ Boz, ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası ile 5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Karar daha sonrası Başak Cengiz’in annesi Beyhan Cengiz, babası Avni Cengiz, aile avukatı Mustafa Tırtır’ın adliye bahçesinde açıklama yaptı.

“ORUCUMU BAŞAK’IN BAYRAMI İLE AÇACAĞIM”

Sözü birinci vakit içinderda alan anne Beyhan Cengiz, “Başak Cengiz’in bugün bayramı, hakim bayanlara umut olan haberi verdi. Davamız sonuçlandı. Ben inanıyorum ki, aslında idam sonucu olsaydı, Türkiye’mizde onu bile vereceklerdi. Ellerinde en ağır ceza her neyse zalime onu verdiler. O yüzden hakimime, savcıma, avukatlarımın her birine ayrıyeten burada toplanan kameramanlardan tutun da yanımda olan her partideki insanlara binlerce teşekkür ediyorum. Ellerine emeklerine sağlık” dedi.

Anne Cengiz, şöyleki konuştu:

“Kadınların yakasından zalimler düşün artık. Zalimlere fırsat vermeyeceğiz. Biz gücümüzü birleştirdiğimiz vakit bu biçimde zalimler kendi nefeslerine yenik düşüp bayanlara ziyan vermeyecek. Biz bu karardayız. Verilen karardan ne olursa olsun Başak geri gelmeyecek fakat şu mübarek ramazan gününde orucumu Başak’ın bayramıyla açacağım. Hakimin ağızından çıkan odaklandım. İnan fazlaca acı lakin bayanlara umut oldu. Umut sonucunı verdi hakim. Haklının yanında durdu. Hepinize teşekkür ediyorum.”

“ADALET TECELLİ ETTİ”

Öldürülen Başak Cengiz’in babası Avni Cengiz ise “Eşimin de söylemiş olduği üzere adalet tecelli etti. En ağır cezayı aldı. Biz de bundan mutluyuz. İnşallah tekrar bu biçimde bayan cinayetleri yaşanmaz. İnsanlarda üzülmez. Herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“SANIĞIN CEZAİ EHLİYETİNİN TAM OLDUĞUNA KARAR VERİLDİ”

sonucun akabinde açıklama yapan aile Avukatı Mustafa Tırtır, “Bugün karar günüydü. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi son derece adilane yargılama yürüterek bugün ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verdi. Aslında hayli gerek olmamasına rağmilk evvel müşahede ihtisas dairesinden akabinde dördüncü ihtisas heyetinden rapor almasına karşın rastgele bir çelişki olmamasına karşın sanık müdafilerinin taleplerini kabul ederek İsimli Tıp Kurumu üst konseyine gönderdi. İsimli Tıp üst heyeti yani bu ülkenin en büyük kurumlarından birisi, sanığın cezai ehliyetinin tam olduğuna karar verdi. Mahkeme bugün isimli tıp üst şurasının sonucuna göre, ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verdi” diye konuştu.