Bakan Karaismailoğlu: Toplu taşımanın ne olduğunu öğrensinler

ahmetbeyler

Active member
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Habertürk’te yayınlanan Kübra Par’la Açık ve Net programına konuk oldu.

‘Rant peşinde koştukları için 5 bin taksiyi gündeme getiriyorlar’

Karaismailoğlu, “İstanbul’da taksi, daha kıymetlisi otobüs sorunu var. Keşke bir an evvel raylı sistemler bitse, taksiye talep daha azalsa. Keşke otobüs gerçek düzgün işletilebilse. Maalesef otobüs krizi var. Evvel mevcut taksiler işliyor mu? Görmek istemedikleri için, rant peşinde koştukları için 5 bin taksiyi gündeme getiriyorlar” tabirlerini kullandı.

Atatürk Havalimanı Açıklaması: Kapasitesi dolmuş bir havalimanı

Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı’yla ilgili olarak, “Kapasitesi dolmuş bir havalimanı büsbütün yerleşim yerlerinin içine kalmıştı. Gidin dışarıda havalimanlarına bakın. Çoğunluğunu gece kapatırlar. Berlin Havalimanı kent içerisinde kaldığı için kapatıldı, büsbütün halka açıldı. Park yapıldı. Amsterdam, Frankfurt, Düseldorf geceleri kapatılır. Burasının bir kısmı hastane oldu, bir kısmı park olarak hizmete devam edecek. Emniyet olarak bir pisti açık kalacak. Bu havaalanı kapatıldıktan daha sonra İstanbul’da trafik yüzde 30 azaldı” biçiminde konuştu.

‘Mühendis ihraç eden ülke hale geldik’

Karaismailoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Biz son 20 yıldır yaptığımız dünya ölçeğinde en kıymetli işlerde epey büyük bir mühendislik altyapımız oluştu. Artık kendi mühendislerimizle, müteahhitlik firmalarımızı dünyadaki en kıymetli işleri yapar hale geldik. Son 20 yılda büyük altyapı atağıyla hem kamu hem özel bölüm tarafında yetişmiş insan gücü, son geldiğimiz Çanakkale Köprüsü’nü Türk mühendislerle yapar hale geldik. Türkiye’de daima yabancı mühendisler çalıştı son 20 yıla kadar. Artık dünyanın her tarafında Türk mühendisleri, müteahhitleri aranan hale geldiler. Metro, süratli tren işi yapan Türk firmaları Tanzanya’da ihale alabiliyorlar. 26 yıldır bu işlerle uğraşıyorum. Mesleğin birinci yılları yabancılarla çalıştım, o kasvetleri düzgün biliyorum. Mühendislik, yazılım, fikir, danışmanlık ihraç etmek hayli değerli işler hale geldi. Daha evvel mühendislik ithal eden ülkeden mühendis ihraç eden ülke hale geldik. Rusya’da petrokimya tesisini Türk firmasını yapıyor tıpkı biçimde.

Bizim şahıslarla sorunumuz yok. İstanbul’a verilmiş olan kelamlar var. 7/24 İstanbulluların ömrünü kolaylaştırmak için çalışan Bakanlık, öteki yandan keyif için koşuşturanlar var. Sonuçta makûs kelam sahibine aittir. Bizim muhatabımız İstanbullular ve İstanbul’da yapılan işlerdir. Karşımızda İstanbul için hiç bir şey yapmayan, yapılan işlerin işlerin üstüne çökmeye çalışan, algı operasyonu yapan birileri var. Bütçe geliyor, yatırımlar ortada yok, para da ortada yok. Meclis’ten borçlanma yetkisi alınıyor. Yetki alınıyor fakat yatırım ortada yok. Sonuçta bunun hesabını millet soracak.

Yalnızca İstanbul’da yaşayan milletimizin ömrünü kolaylaştıracak projelerdir burada konuştuğumuz şey. Karşımızda İstanbul için yapılması gereken çok fazla iş olduğu biçimde yapmayan bir kitle var. Siz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin projeyle gündeme geldiğini gördünüz mü? Çok ve boş lafla iş yapılmıyor. Ben 1995 yılında İBB’de mühendis olarak işe başladım. 24 yıldır İstanbul’da çalıştım. Dünya vizyonunu İstanbul’da kazandım. Allah bana nasip etti, bakan oldum. Bu gurur bana ömür uzunluğu kâfi. Bizim burada tek uğraşımız Türkiye’deki vatandaşlarımızın ömrünü kolaylaştırmak. Çok kutsal bir vazifem var. İstanbul da dahil olmak üzere tüm Türkiye’ye hizmet ediyorum.

‘Bu havaalanı kapatıldıktan daha sonra İstanbul’da trafik yüzde 30 azaldı’

Muhalif olarak her şeye karşı olmak değil ki. Muhalefet demek iktidar kadar kıymetlidir. Maalesef Türkiye’de muhalefet olmak her şeye karşı gelmek, vatana millete yapılan yatırımlara düşmanlık haline geldi. Atatürk Havalimanı’nın bir tarafında Bakırköy, kuzeyinde Bahçelievler, Sefaköy, Florya. Yerleşimin en ağır olduğu yer burası. Kapasitesini büsbütün doldurmuştur. Marmara denizinin üzerinde aşağı inebilmek için saatlerce dönüyorduk. O uçakların sağladığı egzoz emisyonu düşünebiliyor musunuz? Kapasitesi dolmuş bir havalimanı büsbütün yerleşim yerlerinin içine kalmıştı. Gidin dışarıda havalimanlarına bakın. Çoğunluğunu gece kapatırlar. Berlin Havalimanı kent içerisinde kaldığı için kapatıldı, büsbütün halka açıldı. Park yapıldı. Amsterdam, Frankfurt, Düseldorf geceleri kapatılır. Burasının bir kısmı hastane oldu, bir kısmı park olarak hizmete devam edecek. Emniyet olarak bir pisti açık kalacak. Bu havaalanı kapatıldıktan daha sonra İstanbul’da trafik yüzde 30 azaldı.

Havayolunda ve demiryolunda da U’yu kullanıyoruz

Metroların nasıl planlandığını epeyce güzel biliyorum. Biz 103 kilometrelik metro inşaatımız devam ediyor. Öbür taraftan belediyenin yaptığı bir çalışma var eski periyoda ilişkin. Üzerinden 3 yıl geçti hiç bir hareket yok. Biz tarih veriyoruz. Metronun ismini U koyduk. Hem yaptığımız iş aşikâr olsun diye yaptık. Havayolunda ve demiryolunda da U’yu kullanıyoruz. Burada gocunacak bir şey yok. Bütün metro istasyonları U değil. M de var. Havalimanı metrosu toplamda 70 kilometrelik bağımsız çizgi olacak. Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunu yapıyoruz. Bittiği vakit devredeceğiz, onu M olarak yapabiliriz. Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu Pendik, Tavşantepe’den gdolayıyoruz. Oradaki mahalleleri de metroyla buluşturuyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı birinci açıldığında yolcu kapasitesi net değildi. vakit içinde gelişiyor bunlar. Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu en geç Ağustos ayında açılacak. D-100 karayolu üstündeki mahalleler metro ile buluşacak. Kağıthane-Kemerburgaz-Göktürk bir daha Ağustos’ta açılıyor. Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nin metrosunu belediye yapıyordu, lakin maalesef ‘yapmayacağız’ dediler biz devraldık. Biz bunu bitirmek üzereyiz. İstanbul’u birilerinin keyfine olağan ki bırakmayacaktık. Bir yerde keyfi davranan öteki yandan canla başla çalışan bakanlık var. Yeni havalimanının metrosu Kağıthane-Hasdal-Kemerburgaz’dan oluşan çizgisi Ağustos’ta açıyoruz. Ağustos ayında Kağıthane istasyonundan bindiğinde yarım saatte, Taksim-havalimanı içinde yarım saatte gidecek. Yıl sonunda da Beşiktaş-Gayrettepe’ye bağlanacak.”

Toplu taşımanın ne olduğunu öğrensinler

Toplu taşımanın ne olduğunu öğrensinler. Süratli tren toplu taşıma değildir. Süratli tren tarifelere baksınlar. İstanbul Ankara otobüs fiyatı 350 lira, YHT 150 lira yalnızca. Marmaray’da ve İstanbul’da toplu taşım fiyatlarını UKOME belirliyor. Seçimdilk evvel 2.67 liraydı, artık 7,67 lira. Toplu taşımayı kullanışlı hale getirirseniz masraflarınız azalır. Son üç ayda yüzde 90, son üç yılda yüzde 300 yapıyorlar. İş mahkemeye gitti.