Bağımsız GSYH 2021’de yüzde 11,4 arttı

DrEMEL

Global Mod
Global Mod
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılına ait “Yıllık Gayrisafi Yurt İçi Hasıla” bilgilerini deklare etti. Buna bakılırsa, yıllık bilgilere dayalı olarak hesaplanan bağımsız GSYH, zincirlenmiş hacim endeksiyle 2021’de bundan evvelki yıla göre yüzde 11,4 arttı.

Üretim yoluna göre cari fiyatlarla GSYH, 2021’de bundan evvelki yıla nazaran yüzde 43,6 artarak 7 trilyon 248 milyar 789 milyon lira oldu. Geçen yıl GSYH’de en yüksek hissesi yüzde 22,2 ile imalat endüstrisi aldı. Bu bölümü, yüzde 13 ile toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin tamiri, yüzde 8,8 ile ulaştırma ve depolama kesimleri izledi.

Yıllık GSHY’de en düşük hisse, hane halklarının patronlar olarak faaliyetleri için kaydedildi. Kişi başına GSYH, 2021’de cari fiyatlarla 86 bin 144 lira, dolar cinsinden ise 9 bin 592 dolar olarak hesaplandı.

KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETLERİ EN ÇOK BÜYÜYEN BÖLÜM

Geçen yıl konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri yüzde 43,4 ile en çok büyüyen bölüm oldu. Bunu yüzde 30,1 ile kültür, sanat, cümbüş, dinlence ve spor, yüzde 21,8 ile bilgi ve irtibat izledi.

Hane halklarının patronlar olarak faaliyetleri yüzde 13,5, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 6,3, tarım ormancılık ve balıkçılık faaliyetleri yüzde 2,9 ile en hayli küçülen kesimler olarak kayda geçti.

Yerleşik hane halkı kesin tüketim harcamaları 2021’de bundan evvelki yıl zincirlenmiş hacim endeksine nazaran yüzde 15,3 arttı. Yerleşik hane halkı tüketim harcamalarının cari bedellerle GSYH ortasındaki hissesi yüzde 54,9 oldu. Hane halkı harcamalarında en yüksek hissesi alan harcama kümeleri sırasıyla yüzde 23,4 ile besin ve alkolsüz içecekler, yüzde 16,2 ile ulaştırma ve yüzde 13,2 ile konut, su, elektrik, gaz ve öteki yakıtlar oldu.

DEVLETİN SON TÜKETİM HARCAMALARI YÜZDE 2,6 ARTTI

Devletin son tüketim harcamalarının GSYH ortasındaki hissesi 2021’de yüzde 13,1 olurken gayrisafi sabit sermaye oluşumunun hissesi yüzde 28,1 olarak gerçekleşti. 2021’de zincirlenmiş hacim endeksine göre, devletin son tüketim harcamaları yüzde 2,6 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 7,4 yükseldi.

Mal ve hizmet ihracatı 2021’de zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 24,9, ithalatı ise yüzde 2,4 arttı. Harcama sistemine bakılırsa cari GSYH ana bileşenleri ortasında toplam mal ve hizmet ihracatının hissesi yüzde 35,3, ithalatın hissesi ise yüzde 35,5 oldu.

Gelir sistemiyle gayrisafi yurt içi hasıla hesaplamalarına nazaran iş gücü ödemeleri, 2021’de bundan evvelki yıla nazaran yüzde 31,7 artarken brüt işletme artığı/karma gelir yüzde 50,7 yükseldi.

İş gücüne yapılan ödemelerin cari gayrisafi katma bedel ortasındaki hissesi 2020’de yüzde 32,9 iken bu oran 2021’de yüzde 30,1 olarak kayıtlara geçti. Net işletme artığı/karma gelirin hissesi ise 2020’de yüzde 49,4, 2021 yılında yüzde 52,5 oldu.