Babasını öldüren hanımın cezası aşikâr oldu

DrEMEL

Global Mod
Global Mod
İstanbul Ümraniye’de geçen aralık ayında tartıştığı babası Mustafa Emre Kınalı’yı (48) bıçaklayarak öldürdüğü tez edilen Cansel Dilara Kınalı (20) ağlayarak yaptığı savunmasında “Ben yalnızca annemi ve kendimi korumak istedim. Babam alkol kullanıyordu ve geçimsiz bir tanesiydi. Benimle daima tartışırdı, şiddete dayanamıyorum” dedi.

Mahkeme, birinci duruşmada haksız tahrik indirimiyle sanığın 8 yıl 9 ay mahpus cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

“KAPIYI TEKMELEYİP AÇTI”

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Cansel Dilara Kınalı getirildi. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu.

Tutuklu sanık Cansel Dilara Kınalı, cürüm tarihinde uyuşturucu husus krizine girmesinin akabinde meskene geldiğini belirterek “Evde annemle babam vardı. Bir buçuk yıl evvel ayrılmışlardı lakin babam 9 yaşındaki kardeşim bizde kaldığı için meskene gelmişti. Ona görünmemek istediğim için odama geçtim. Bu sırada babam odaya geldi. Çok alkollüydü. Kapıyı tekmeleyip açtı” sözlerini kullandı.

“BEN YALNIZCA ANNEMİ VE KENDİMİ KORUMAK İSTEDİM”

Babasının kendisine ağır hakaretler ettiğini argüman eden sanık Kınalı, mutfaktan aldığı bıçağı rast gele savurduğunu kaydederek gözyaşları eşliğinde savunmasını şöyle sürdürdü:

“Asla ve asla öldürme maksatlı yapmadım. Öldürmeyi düşünmedim. Öldüğüne inanmadım bile. Yaklaşık 1 ay öldüğünü idrak edemedim. Uyuşturucu husus krizinde konuta geldim. Ben yalnızca annemi ve kendimi korumak istedim. Babam alkol kullanıyordu ve geçimsiz bir tanesiydi. Benimle daima tartışırdı, şiddete dayanamıyorum. Birinci küfrü de babam etti. Ben daha sonrasında ettim.”

Sanık avukatı müvekkilinin öldürme kastıyla hareket etmediğini kaydetti.

‘DAHA EVVEL BENİ DE DARBETTİ’

Sanığın halası Fatma Seyhan Çelebi sanıktan şikayetçi olmadığını söylemiş oldu. Şahit olarak dinlenen anne Betül Yıldırım ise eski eşinin alkol aldığını, kızına ağır hakaretler ettiğini belirtti. Kızının babasına “Gelme üstüme gelme” söylemiş olduğini kaydeden anne Yıldırım, maktulün kızının üstüne gittiğini söylemiş oldu. Bıçakta kan görmediklerini de kaydeden Yıldırım, maktul için “Daha evvel beni de darp etti. Öldürmeye kalktı. Bayan sığınma konutuna de gitmiştim” formunda konuştu.

Son kelamı sorulan sanık Kınalı, “Takdir sizin” dedi.

UYGUN HAL İNDİRİMİYLE 8 YIL 9 AY MAHPUSA ÇARPTIRILDI

Mahkeme heyeti birinci celsede davayı karara bağladı. Heyet “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” hatasından sanık Cansel Dilara Kınalı’yı evvel 14 yıl mahpusa çarptırdı. Maktulün kızı olan sanığa yönelik kelamlı tartışmayı başlatması ve odasına girerek tartışmayı devam ettirdiğini dikkate alan heyet, cürmün haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getirdi.

Mahkeme, pişmanlığını da göz önünde bulundurarak sanığı “Haksız tahrik altında sonucu sebebiyle ağırlaşmış yaralama” kabahatinden güzel hal indirimiyle Kınalı’nın 8 yıl 9 ay mahpus cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede sanık Cansel Dilara Kınalı’nın Ümraniye’de 3 Aralık 2021’de babası Mustafa Emre Kınalı’yı bıçakladığı belirtilmişti.
Dilara Kınalı’nın da mutfaktan aldığı bıçakla babasına özensiz vurduğu ve Emre Kınalı’nın da alkolün ve darbenin tesiriyle yere düştüğü belirtilmişti.

Ayağa kalkan Emre Kınalı’nın banyoya gittiği ve orada yere yığıldığı anlatılan iddianamede, Emre Kınalı’nın eski eşinin sıhhat gruplarını ve Kınalı’nın kız kardeşini arayarak durumu haber verdiği anlatılmıştı. Emre Kınalı’nın sırt bölgesinden bıçaklandığı belirtilen iddianamede, Kınalı’nın ömrünü kaybettiği belirtilmişti.

İddianamede öz babası Mustafa Emre Kınalı’yı öldürdüğü tez edilen Cansel Dilara Kınalı’nın “Üst soydan akrabayı taammüden öldürmek” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyordu.