Ayasofya’nın tarihi kapısı tahrip edildi

DrEMEL

Global Mod
Global Mod
Sanat Tarihi Derneği’nin toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamayla Ayasofya Mescidinde meydana gelen tahribat ortaya çıktı. Kimliği meçhul şahıslar tarafınca tarihi ‘İmparatorluk Kapısı’nın tahrip edilmesine toplumsal medyada reaksiyon gösterildi.

Güvenlik müdürünü uyaran dernek yetkilileri ‘sorumsuz’ açıklamalarla karşılaştı.

Derneğin paylaşımında “Gelen bir şikayet fotoğrafı üzerine bu akşam (18.04.2022) saat 20.45 civarı Ayasofya Mescidinin, tarihi ‘İmparatorluk Kapısının’ öyleyse olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım. Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine ismini Talip Beyefendi olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın Sorumlu Müdürü olduğunu belirten şahsın kan donduran konuşmasına şahit oldum maalesef.Birinci dereceden tarihi eser olan Ayasofya’ya ziyan vermenin kanunen kabahat olduğunu belirtip tutanak tutularak kameralardan cürümlünün teslim olmasını talep ettim” sözlerine yer verildi.

“BU OLAYA SESSİZ KALMAYIN”

Dernek yetkilileri, vazifelinin kamera kayıtlarının olmadığını belirtmesi üzerine ilgili makamların harekete geçmesi için davette bulundu.

İşte o paylaşımlar: Lakin komik bir biçimde kamera kayıtlarının olmadığını ve esasen büyütülecek bir şey olmadığını kendilerinin orayı tamir edeceklerini söylemiş oldu. Hatta bu türlü olmaz hatalının bulunması İçin Savcılığa başvuracağımızı söyleyince ise makus niyetli olduğumuzu ve ve olay çıkarmak istediğimizi söylemiş oldu.

bu biçimde bir şahsın dünyanın en kıymetli mimari yapıtlarından Ayasofya Mescidinden sorumlu olmasını asla kabul etmiyoruz ve de etmeyeceğiz. Hem tarihi kapıya ziyan verenlerin tespit edilmesi için birebir vakitte bu şahsın bir an evvel bu nazaranvden uzaklaştırması İçin farklı ayrı şikayetçi olacağız. Hürmetlerimizle. Sanat Tarihi Derneği İdare Şurası

Lütfen bu olaya sessiz kalmayın. Gereğinin yapılmasını ve bir an evvel soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

Gelen bir şikayet fotoğrafı üzerine bu akşam (18.04.2022) saat 20.45 civarı Ayasofya Camisinin, tarihi “İmparatorluk Kapısının” bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım. Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine ismini Talip Bey olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın pic.twitter.com/BH7qKNjVpg

— Sanat Tarihi Derneği (STD) (@SanatTarihiSTD) April 18, 2022