Avrupa Komisyonu’ndan Nanografi’ye 2 milyon euro dayanak

bencede

Member
Ankara ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren Nanografi A.Ş., Avrupa Komisyonu’nun ‘Horizon 2020 Programı’ çerçevesinde kurduğu Avrupa İnovasyon Kurulu (EIC) tarafınca, KOBİ Aracı (SME Instrument) daveti kapsamında, etraf dostu grafen üretimini ve grafenin sanayide yaygınlaştırılmasına yönelik hazırladığı ‘GREENGRAPHENE Projesi’ ile desteklenmeye hak kazandı. Avrupa Kurulu bu dayanağıyla; Nanografi’nin hem grafen üretimini ödüllendirmiş birebir vakitte Avrupa coğrafyasında kullanılabilecek ve yaygınlaşabilecek olan grafen üretim modelini tasdik etmiş oldu.

2015 yılından itibaren kendi özgün-patentli üretim usulü ile grafen üretimi yapan Nanografi şirketi, 2020 yılı sonunda üretim kapasitesini yükselterek yıllık 100 ton ölçeğine çıkartmış ve ihracatını yükseltmişti. Avrupa İnovasyon Kurulu (EIC) tarafınca itibarlı ve yenilik seviyesi yüksek eserler geliştiren teknoloji şirketleri için açılan, bir manada yenilikçi şirketleri ödüllendiren, 3 kademeli KOBİ Aracı dayanak programı tarafınca 3 yıl evvel desteklenmeye başlayan Nanografi şu an ikinci basamakta.

2 Milyon Euro takviye

Nanografi’nin 3 yıl evvel başladığı ‘KOBİ Aracı’ takviye süreci 2. fazında, 2 milyon Euro’luk bir bütçe ile desteklenmeye hazırlanıyor. Bu takviye yardımıyla Nanografi’nin üretim kapasitesi, insan kaynağı ve pazarlama süreçlerindeki kapasitesinin arttırılması da bekleniyor. Avrupa Birliği tarafınca Türkiye’ye yüksek teknoloji dayanakları kapsamında verilen en büyük takviyelerden biri olarak gösterilen bu proje ile orta vadede Ar-Ge ve üretim faaliyetleri paha kazanacak. Nanografi, projesinde Kompozit ve Plastik Endüstrisi’nde daha rahat işlenebilir orta eserler geliştirerek firmaların grafeni mamüllerinde rahatça kullanabilmelerini ve grafen üretiminin maliyetini azaltmayı amaçlıyor.

‘’Grafen üretim ve inovasyon merkezi olacağız’’

3. etap olan son kademede pazarlama dayanağı bekleyen proje için Nanografi Program Yöneticisi Hüseyin Alagöz “Nanografi olarak, uzun senelera dayanan esaslı bir nanoteknoloji deneyimimiz bulunmakta. Grafenin seri üretimine Dünyada birinci başlayan şirketlerden biri pozisyonundayız. Öbür yandan grafen üretim modelimiz ve Ar-Ge devamlılığımız ile geleceğin teknolojik ihtiyaçlarını evvelinde tespit ediyor ve tahliller geliştirmeye çalışıyoruz. Bugün, grafen ve grafen teknolojisi dendiğinde akla birinci gelen şirketlerden olmamız bize ayrıyeten heyecan katıyor.” dedi.

Grafen üretiminde yeni devir: Yeşil grafen

2010 yılından bu yana Dünya gündeminde bulunan grafen, yüksek nitelikleriyle şimdi tüm teknoloji alanlarında dikkat çekmeye devam ediyor. Son senelerda esere yönelik talep ve üretim artmış olsa da eserin endüstriyelleşmesinde kayda bedel zorluklar var. Mevcut üretim modelleri yüksek maliyetli, düşük kalite ve etrafa ziyanlı kimyasal süreçlere dayalıyken Nanografi grafeni etraf dostu bir yol ile, yüksek kalite ve düşük maliyetle elde etmeyi başardı. Bu muvaffakiyetini teknolojik olarak muhafazaya da alan Nanografi, Avrupa Komisyonu’nun yüksek teknolojiler için açtığı dayanak programlarına başvurarak bildirdi. Nanografi, 3 yılı bulan bu süreci daha sonrasında Avrupa Kurulu tarafınca 2. kademede da desteklenmeye hak kazandı. Bu dayanak ile Avrupa Kurulu birinci kez grafenin seri üretimi için dayanak açıklamış oldu. ‘GREENGRAPHENE desteği’ yardımıyla Avrupa’nın yakın gelecekte muhtaçlık duyacağı grafenin Nanografi tarafınca üretilerek sanayiye sağlanması bekleniyor.

ABD ve Çin fırsatları pahalandırıyor

Son senelerda büyük bir ivme kazanan grafen çalışmaları Ar-Ge merkez ve çalışan sayısının nispeten daha yüksek olduğu ABD ve Çin’de süratli bir biçimde ilerliyor. Dünya’da grafen üretimi üzerine kurulan birinci şirketlerden biri olan Nanografi, grafen üretiminin yanında grafen katkılı son eser geliştirmelerini de gerek memleketler arası işbirlikleri gerekse de kendi sermayesi ile durmaksızın sürdürüyor. Grafen mamüllerini onlarca ülkeye ihraç etme muvaffakiyetini kısa bir vakitte gösteren Nanografi, bu biçimdelikle yeni bir ihracat kalemi oluşturmanın yanında ithal ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve kullanıma hazır eserler geliştirerek katma bedel artışını da sağlayabiliyor.

Hibya Haber Ajansı