Anthony Fauci, yarım asırlık hükümetten sonra emekli olmaya hazırlanıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON – Dr. Anthony S. Fauci, birçok hayranından bazıları tarafından çizilmiş ve boyanmış portreleriyle süslenmiştir. En dikkate değer olanı, şarkıcı Joan Baez’inki. İkisi, “yıllar içinde oldukça iyi arkadaş oldular” dedi.

doktor Fauci, insanların resimleri bilmesinden biraz rahatsız görünüyordu. “Aşırı sağın” daha önce kameralara yakalandıklarında kendisine “egomanyak” diye saldırdığını söyledi. Biri ona kendi portresini gönderme zahmetine girse, onu çöpe atsa “ona saygı duymadığımı düşünür”.

Ulusal Sağlık Enstitülerinde yarım asırdan fazla devlet hizmetini tamamlayan Amerika’nın en sevilen ve nefret edilen doktorunun ruhuna açıklayıcı bir bakıştı. Cumartesiden sonra Dr. Başkan Biden’ın baş tıbbi danışmanı ve NIH Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün 38 yıldır direktörü olan Fauci, artık federal bir çalışan olmayacak.

doktor Noel arifesinde 82 yaşına giren Fauci emekli olabileceğini ancak gitmeyeceğini söyledi. Orada bir tıp merkezi varsa, topluluk önünde konuşma yapmayı, bir üniversiteye girmeyi ve hastaları tedavi etmeyi umuyor. Bir makale yazmayı planladığını ve insanları bilim, tıp ve kamu hizmetlerinde kariyer yapmaya teşvik etmek istediğini söyledi.

Önümüzdeki ayın başlarında Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü ele geçirecek olan Cumhuriyetçiler, onun kamuoyunun gözünde kalmasını sağlayacak. Koronavirüs pandemisini nasıl ele aldığını araştıracaklarına ve onu Capitol Hill’de ifade vermeye çağıracaklarına söz verdiler. Kendini göstermeye niyetli olduğunu ve saklayacak bir şeyi olmadığını söylüyor.

AIDS salgınından Covid-19’a, Dr. Fauci, on yıllardır Amerikan biliminin halka açık yüzü oldu ve yedi başkana danışmanlık yaptı. Kasım ayının sonunda Haberler, Washington’daki ev ofisinde onunla kariyeri ve gelecek planları hakkında konuştu. Bu röportaj düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.

Devlet hizmetinden emekli olacağınızı ancak “bir sonraki bölüm” için hazırlanacağınızı söylediniz. Peki bir sonraki bölüm ne?

Bu iyi bir soru. Etik nedenler ve çıkar çatışmaları nedeniyle hükümet sonrası hayatımın ayrıntılarını müzakere edemediğimden, benim için alışılmadık bir şey yapıyorum, bu da bir sonraki adımın ayrıntılarının tam olarak ne olacağını bilmemek. Ama birkaç yıllığına hükümet dışında kalmaya karar verdim ve yaşam evreme tekabül eden şeylerin peşinden gittim.

Bir ay sonra 82 yaşında olacağım. Ve ne teklif etmeliyim? Benim için tekrar bir deney yapmak mı yoksa tekrar bir klinik çalışma yapmak mı daha önemli, yoksa deneyimlerimi yazarak, ders vererek, danışmanlık konularında yer alarak ve hepsinden önemlisi gerçekten önemsediğim şeyleri kullanarak kullanmak daha mı önemli? özünde belki de genç insanlara ya tıp ve bilime girmeleri için ilham vermek ya da halihazırda tıp ve bilimle uğraşan insanlar için belki de kamu hizmetinde kariyer yapmayı düşünmek.

Anıları düşündüğünüzde, onları nasıl hayal ediyorsunuz? Covid ile ilgili ayrı bir kitap var mı?

Yapmak istediğim, Covid’in bir parçası olduğu bir hayat hikayesi olan gerçek bir anı haline getirmek. Çünkü Tony Fauci’nin ne olduğuna ve ne olduğuna bakarsanız, Tony Fauci’yi Covid tanımlamıyor. Brooklyn sokaklarında büyüdüğüm zamandan şu an bulunduğum yere kadar kendi hikayemi anlatmayı tercih ederim. Ama bilmiyorum. Hiç kitap yazmadım.

Koronavirüs pandemisi hakkında daha fazlasını okuyun

Sadece seni değil, ülkeyi de dört gözle bekliyorum. Sizce karşılaştığımız en büyük sağlık sorunları nelerdir?

Ne yazık ki, ben, ülke ve dünya, bazılarının derin küresel etkileri olan ve bazılarının merak uyandıran ve bazılarının bölgesel sonuçları olan bir dizi yeni ortaya çıkan ve yeniden ortaya çıkan enfeksiyon gördük. duracağını sanmıyorum

Bulaşıcı hastalık tehditlerinin yanı sıra düşündüğünüz başka tehditler var mı?

Beni gerçekten endişelendiren şey, halk sağlığı ilkelerinin siyasallaşması. Kırmızı eyaletlere yetersiz aşılanmış ve mavi eyaletlere iyi aşılanmış ve kırmızı eyaletlerdeki insanlar arasında yetersiz aşı oldukları için ölümler nasıl çok daha yaygındır – bu nüfus için trajiktir.

Yedi başkan için çalıştınız. Favorin var mı?

Hayır, favorilerden bahsetmezdim. Bu uygun olmaz.

Ama kesinlikle Donald Trump en zorlu başkan olmalı.

Açıkça zorlayıcıydı, çünkü söyledim – ve size söyleyeceğim – Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı makamına büyük saygım var. Başkanlara bazen duymak istemeyecekleri şeyler söyleme fırsatım oldu ama sözlerimi ciddiye aldılar ve onlara doğru bilgiyi verdiğim için bana saygı duydular.

Bir Amerika Birleşik Devletleri Başkanı ile alenen aynı fikirde olmama durumundan hoşlanmadım veya böyle bir pozisyon aramadım. Aşırı sağ, bunu bilerek yaptığımı ve bundan zevk aldığımı düşünüyor. Sahip değilim. Halka açık bir basın toplantısında ayağa kalkıp onun hidroksiklorokin hakkında söyledikleriyle, virüsün sihirli bir şekilde ortadan kaybolmasıyla ilgili söyledikleriyle çelişmek zorunda kalmak beni çok ama çok incitti. Ama bunu kendi kişisel ve mesleki bütünlüğüm için ve sorumluluklarımı yerine getirmek için yapmak zorundaydım.

Birincil sorumluluğum Amerikan halkıdır. halka hizmet ediyorum; Herhangi bir siyasi partiye hizmet etmiyorum. Ben tamamen apolitikim.

Bağımsız olarak kayıtlı mısınız?

Evet benim.

Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçiler sizi tanık olarak getirecek. Hazır mısın?

Kongre önünde ifade vermekte bir sorunum yok. saklayacak hiçbirşeyim yok Yaptığım her şeyi kolayca açıklayabilir ve haklı gösterebilirdim. Bu yüzden yaygara koparıyorlar ama ben gözetim kavramına saygı duyuyorum.

İlerlemek için harekete geçmemiz gerektiğine dair Covid’den aldığımızı düşündüğünüz herhangi bir ders var mı?

Salgına hazırlık ve müdahaleye iki geniş alanda bakıyorum. Biri bilimsel kova, diğeri halk sağlığı kovası.

Pandeminin en önemli başarı öyküsünün ne olduğuna bakarsanız, Ocak ayında yepyeni bir virüsün keşfedilmesiyle başlayan kesinlikle benzeri görülmemiş bir başarıya yol açan bilimsel yanıt, temel bilime ve klinik araştırmaya yıllarca yapılan yatırımdır. 2020’den aşıyı 11 ay içinde güvenli ve etkili olarak insanların kollarına ulaştırmak için büyük klinik deneyler yapmaya. Bu büyük bir başarıydı.

O kadar başarılı olamayan şey, halk sağlığı tepkisi oldu. Eski sistemlerimiz vardı. İşler çevrimiçi veya bilgisayarlı değildi. İnsanlar faks makinelerini kullandı. Bir pandemiye müdahale etmeniz gerektiğinde bunu yapamazsınız.

Dolayısıyla ders, temel ve klinik bilimi desteklemeye devam etmek çünkü buna ihtiyacımız olacak ve ulusal ve küresel halk sağlığı altyapımızı güçlendirmeye çalışmak.

Oradaki satır aralarını okuyarak, “Tony Fauci harika bir iş çıkardı, ancak CDC o kadar iyi bir iş çıkarmadı” diyebilirsiniz.

Hayır, o ben değilim. Onları eleştirmiyorum. Ama biz başardık – bilimsel topluluk bunu yaparken harika bir iş çıkardı. Biz yaptık.

Diyelim ki işinizde 10 yıl daha olsaydı, neye odaklanırdınız? AIDS aşısı olur mu? Gerçekleşmemiş büyük hedefler var mı?

Kesinlikle, belki de bir tedavi ile AIDS tedavisinin bir optimizasyonu olacaktır. Önümüzdeki 10 yıl içinde sıtma ve tüberküloza karşı bir aşı yapmak için Covid’de çok başarılı olduğu kanıtlanmış yeni teknolojileri kullanmayı çok isterim.

Peki ya sen, insanların bilmediği? Sen çok halka açık bir insansın.

İçimdeki tıbbi yön ve hastalık ve ıstıraba karşı ne kadar duyarlı ve empatik olduğum hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorsunuz.

Hastaları tedavi etmeye devam edecek misiniz?

Hangi kurumla iletişime geçeceğime bağlı.

Devlet hizmetinden emekli oluyorsunuz. NIH ile bağlarınız kopacak ve ofisinizi orada toplayacaksınız. Bu senin için nasıl?

Bu biraz garip bir duygu çünkü çok meşgulüm. Katılacağım bir basın toplantısı için Beyaz Saray’la bu Zoom’daydım. O kadar meşgulüm ki istifa etmeyi düşünemiyorum bile ve gözümü korkutan şey, tüm bu şeyleri ofisimden oldukça hızlı bir şekilde çıkarmam gerekiyor.

Bildirilerinizi bağışlamayı düşünüyor musunuz?

Tüm kağıtlarım Kongre Kütüphanesi ve Ulusal Arşivlere gidiyor.

Eminim yorumcu olmanızı veya onlarla işbirliği yapmanızı isteyen TV kanalları vardır. bu senin geleceğinde mi Seni yine televizyonda görecek miyiz?

Beni isterlerse yine de televizyonda görecekler ama televizyonu profesyonel bir hedef haline getirmeyeceğim.

Bilimin siyasallaşması hakkında biraz daha soru sormak istiyorum. Sıkışmış gibi göründüğümüz bu derin çukurdan nasıl çıkacağımızı düşünüyorsun?

Mekanizmanın ne olduğunu bilmiyorum ama umarım insanlar bunun hepimiz için önemli olan şeylere zarar verdiğini anlarlar. Biz ülkemizi seviyoruz. Aileyi ve değerleri önemsiyoruz. Belki de saftır. Öyle düşünmüyorum. Ben saf bir insan değilim. Ben bir iyimserim ama temkinli bir iyimserim. Sadece daha iyi meleklerin insanlarda hüküm süreceğini umuyorum.