Ali Eren Demirezen’in yeni maksadı altın kemer

Anje

Global Mod
Global Mod
Profesyonel boksta ağır sıklet dünya sıralamasında birinci 15’te olan ulusal boksör Ali Eren Demirezen, dünya şampiyonluğu kemerini Türkiye’ye getirmenin hayalini kurduğunu söylemiş oldu.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın akabinde profesyonel boksa geçiş yapan Ali Eren, yaptığı 18 maçın 15’ini kazanarak değerli bir çıkış yakaladı. Profesyonel boksta 4 Avrupa şampiyonluğu kazanan Ali Eren, son olarak 30 Temmuz’da Polonyalı Adam Kownacki’yi ABD’deki maçta mağlup ederek ismini dünya sıralamasında 15.’liğe yükseldi.

Profesyonel mesleğinde yükselişi devam eden 32 yaşındaki boksör, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Kownacki karşılaşmasının hem kendisi tıpkı vakitte rakibi için kıymetli olduğuna değinen Ali Eren, “New York’taki maç hem benim birebir vakitte rakibim için baht maçıydı. İkimiz de birinci 20’nin ortasındaydık. Rakibim 19. sırada ben 20. sıradaydım. Bu maçı alan dünya şampiyonluğu yolunda 1-2 basamak daha ileri çıkacaktı. Rakibim son 2 maçını kaybetmişti. Maçtan evvel ‘Rakibim yerden kalkmak isteyecek lakin ben buna müsaade vermeyeceğim.’ demiştim. Çok şükür kelamımızı tuttuk. Şu anda dünya sıralamasında birinci 15’e girdim.” diye konuştu.

Profesyonel boksa geçişine değinen deneyimli atlet, şunları kaydetti:

“2016 Rio Olimpiyat Oyunları’ndan bir ay daha sonra profesyonel boksa geçiş yaptım. Birinci profesyonel maçımı birebir yıl kasım ayı ortasında yaptım. Yola profesyonel olarak devam etmek istedim. Yaklaşık 5 yıllık amatör boksta dayanıklılığımla ön plana çıkmıştım. Olimpiyatlardan daha sonra geçiş yaptım. Şimdiye kadar Türk bayrağı altında profesyonel boksta dünya şampiyonu olmuş bir boksör yok. Üç deplasman maçına çıktım, ikisini kazandım. Türk boks tarihinde 2 deplasman maçını kazanmış bir boksör de yok. Maksadımız dünya şampiyonluk maçı yapabilmek ve kemeri Türkiye’ye getirebilmek.”

– “Türkiye’ye gelecek birinci kemeri kendi halkımın önünde kaldırmak isterim”

Türkiye’de düzenlenecek bir gecede dünya şampiyonu olmayı istediğini anlatan Ali Eren Demirezen, “Türkiye’ye gelecek birinci kemeri kendi halkımın önünde kaldırmak isterim. Bundan onur ve gurur duyarız. İnşallah burada bir şampiyonluk gecesi düzenleyebiliriz. Profesyonel boksa başlarken dünya şampiyonluğu hayali kurdum. Hayallerimi gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum. Çok uygun maçlar yaptık, güzel galibiyetler aldık. İnşallah hayal ettiğimiz noktaya ulaşacağız.” formunda görüş belirtti.

Ali Eren, bu yılın birinci günlerinde Hollywood’da ABD’li rakibi Gerald Washington’u teknik nakavtla mağlup ettiği karşılaşmanın akabinde Muhammed Ali’nin eşi Belinda Boyd’un, elini kaldırarak kendisini unutulmaz boksöre benzetmesiyle ilgili, “Gerald Washington, fazlaca büyük bir boksör. Bendilk evvel Wilder ile dünya şampiyonluk maçı yaptı. Efsane Muhammed Ali’nin eşinin bizimle ringe gelmesi, zaferimizi kutlaması bizim için büyük bir gurur. Benim için ‘Yeni Ali’ demesi hayli büyük bir gurur. Kendisinin maç yaparken ‘Ali’ diye bağırması hala kulaklarımda çınlıyor. O kadar kişinin ortasında yalnızca onun sesini duydum.” sözlerini kullandı.

– Promotör Erol Ceylan: “Onun dünya şampiyonu olacağına inanıyorum”

Ali Eren Demirezen’in tanıtım işlerini yapan promotör ve EC Boxing İdare Şurası Lideri Erol Ceylan, atletinin dünya şampiyonluğuna ulaşacağına inandığını söylemiş oldu.

Rio Olimpiyat Oyunları’na birinci tıpta veda eden Ali Eren ile çalışmaya başlamasını aktaran Ceylan, şu biçimde konuştu:

“Ali Eren ile 2016’da tanıştık. Ben, dünya çapında şampiyonluk potansiyeli olan Türk boksörler istiyordum. Ali Eren’in amatör mesleğini takip etmedim. Daha evvel tanımıyordum. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda birinci tıpta elenmişti. bu biçimde bir boksörü hiç bir promotör almazdı. Ali Eren de o süreçte boksu bırakma noktasına gelmişti. Kendisiyle görüştüm. Birinci profesyonel maçını 2016 Ekim’de yaptı. Şu anda 11 ağır sıklet boksörüm var. Dünyada en epeyce ağır sıkletle çalışan promotörüm. Ali Eren de onlardan bir tanesiydi. Biraz kilolu, kendine dikkat etmeyen ve baklavayı seven bir boksör olarak görüyordum. Ancak Ali beni fazlaca şaşırttı.”

Ali Eren’in birinci profesyonel maçını Las Vegas’ta Efe Ajagba ile yaptığını hatırlatan Ceylan, “Ali’yi hayli uyarmama karşın ABD’de çıktığı birinci maçta dağıldı. Birinci 5-6 rauntta uyudu. daha sonra çevirmeye çalıştı ancak az farkla maçı kaybetti. Aslında kaybetmeyeceği maçı verdi. Lakin Ali’deki potansiyeli gördüm. ABD’deki ikinci maçını Gerald Washington’a karşı çıktı. Nakavtla maçı alarak büyük bir öz inanç kazandı. Son olarak Adam Kownacki’yi eze eze yendi ve ‘Ben Ali’yim, burada kalıcıyım.’ dedi. Bu performansı beni şaşırttı ve şu anda benim en güzel boksörüm.” tabirlerini kullandı.

Her promotörün, atletinin dünya şampiyonluğuna ulaşmasını hayal ettiğini vurgulayan Ceylan, “Benim de hayalim o. Ali, fazlaca gururlu bir atlet. Türkiye için canını ortaya koyan, kendisini bu biçimde motive eden bir atlet. kimi vakit insanın dövüşemeyeceği an gelir fakat gerçek savaşçılar orada dövüşmeye başlar. Ali’de bu var. Ali, millet, devlet ve bayrak hırsıyla elde ediyor. Onun dünya şampiyonu olacağına inanıyorum. birebir vakitte birden çok kemer getirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Ali Eren’in dünyaca ünlü Anthony Joshua ile idmana çıktığının hatırlatılması üzerine Ceylan, “Bir yanılgı yaparak Ali’yi Joshua ile idman yapmaya gönderdik. İngiltere’yi görsün, o seviyeyi deneyim etsin ve bize o kadar uzak olmadığını öğrenmesini istedim. tekrar da göndermedim. Boksörlerin idman yaptıkları rakipleriyle müsabaka ihtimali var. Onların Ali’yi tanıyıp görmesini istemiyoruz. Tony Yoka, Ali ile maç yapmıyor. Zira Ali’yi tanıyor, baskısını, fizik gücünü, kaybedeceğini biliyor. örneğin Kevin Johnson, ‘Christian Hammer, Agit Kabayel yahut ne kadar boksör var ise hepsiyle 5 kez maç yaparım ancak Ali ile tekrar yapmam. Şimdiye kadar bu biçimde bir rakibim olmadı.’ dedi.” diyerek kelamlarını tamamladı.