Akıma kapılıp kollarını ve tek bacağını kaybeden Furkan, hayallerine kulaç atıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Adana’da yaklaşık iki yıl evvel elektrik akımına kapılması kararı iki kolunu dirsek altından, sağ bacağını da diz üstünden kaybeden 16 yaşındaki Furkan Kısım, gönül verdiği yüzme sporunda ulusal atlet olabilmenin hayaliyle ter döküyor.

Geçirdiği kazanın akabinde Furkan, hekimlerin ve ailesinin takviyesiyle hayata tutundu.

Bir doğum günü partisinde tanıştığı Son Nokta Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Lider Yardımcısı Sezai Arsunar’ın yönlendirmesiyle yüzme sporuna başlayan Furkan, azmiyle dikkati çekti.

Gencin çabasına kayıtsız kalamayan antrenörleri, Furkan Kol’u Konya’da düzenlenen Para Yüzme Türkiye Şampiyonası ve Ulusal Kadro Seçme Yarışı’na götürdü.

Furkan, çabucak hemen birinci karşılaşması bulunmasına karşın, 6 Aralık’ta Konya Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen ve 195 atletin katıldığı tertipte gümüş madalya kazanma muvaffakiyetini gösterdi.

– Gaye ulusal forma

Sağ bacağında protez bulunan Furkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem sıhhati tıpkı vakitte toplumsal hayattan kopmamak için spora başladığını söylemiş oldu.

Bir yıldır yüzme sporuyla ilgilendiğini belirten Furkan, “Konya’daki yüzme şampiyonası benim çıktığım birinci karşılaşma oldu. Birinci karşılaşmam bulunmasına karşın çok âlâ geçti.” dedi.

Furkan Kısım, haftada 4 gün idman yaptığını, hocalarının da gösterdiği uğraştan mutlu olduğunu lisana getirdi.

Kendi açısından epeyce yeterli bir başlangıç yaptığını tabir eden Furkan, “Milli atlet olmak istiyorum. Bunun için epey çalışıyorum. çabucak hemen bu işin başındayım. İlerleyen vakit içinderda daha yeterli olacağımı düşünüyorum.” diye konuştu.

– İdmanlarda fazlaca istekli ve azimli

Son Nokta Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Lider Yardımcısı Sezai Arsunar ise engelli bireyleri yaş ayırt etmeden spora yönlendirebilmenin gayretiyle hareket ettiklerini kaydetti.

Engelli bireylere, bilhassa sosyalleşebilmeleri ismine sporla ilgilenmeleri tarafında tavsiyelerde bulunduklarını belirten Arsunar, şöyleki konuştu:

“Furkan kardeşimiz tesadüfen ortamıza katılan engelli bir kardeşimiz. Karşılaşmalara başladığında epeyce heyecanlıydı lakin çıktığı bu birinci karşılaşmalarında o heyecanı atlattı. Genç sportmen idmanlarda epeyce istekli ve azimli. Çalışmalar epeyce verimli geçiyor. Furkan’ın ulusal gruba seçileceğine inanıyorum. Bu sene değil ancak gelecek sene bunun muştusunu alacağımızı ümit ediyorum. Furkan, üzücü kazayı geçireli çabucak hemen iki yıl olmuş fakat hayata küsmemiş. Gözleri kusursuz ışıldıyor. Biz de Furkan üzere kardeşlerimizi kazanmak, onları sporla bir daha hayata tutundurmak istiyoruz.”