65 yaş üstü hacca gidemeyecek

ahmetbeyler

Active member
Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda düzenlenen iftar programında, basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir ortaya geldi.

Erbaş, sonrasındasında basın mensuplarının gündeme ait sorularını cevapladı.

‘Türkiye’nin hac kontenjanını Suudi Arabistan açıklayacak’

Bu yılki hac için Türkiye’ye ne kadar kontenjan ayrılacağıyla ilgili soruyu yanıtlayan Erbaş, Suudi Arabistan’ın bu yıl hac ibadeti için ülke ortasından ve haricinden toplam bir milyon ziyaretçiyi kabul edeceğini, fakat detaylarının gelecek haftalarda açıklanacağını duyurduğunu hatırlattı.

Erbaş, Türkiye’nin hac kontenjanını Suudi Arabistan’ın açıklayacağını anımsatarak, “Daha evvel, en son hacca götürdüğümüz ölçünün hiç şayet olmazsa yarısı olur diye kestirim ediyorum lakin bu benim umudum, arzum. Net sayısı Suudi Arabistan açıklayacak” diye konuştu.

‘İlk 30 bini ya da 40 bini hacca gönderme imkanı bulmuş olacağız’

İki yıldır hac için bekleyenlerin bulunduğunun hatırlatılması ve bu yıl kura metodunun nasıl işleyeceğine ait soruya karşılık Erbaş, şunları kaydetti:

“2020’de hacca götüreceğimiz vatandaşlarımızın kuralarını çekmiştik. O kurada 84 bin vatandaşımızın kurasını çektik. Yani hazır bekleyen şu anda 84 bin kardeşimiz var. Bu 84 binden birinci 30 bini ya da 40 bini hacca gönderme imkanı bulmuş olacağız. Yalnız şu biçimde bir şey var, 65 yaşını geçmiş olanlar bu yıl hacca gidemeyecekler. bu biçimde bir hüzünlü karar var maalesef. Suudi Arabistan’ın almış olduğu kararda, bir milyon hacı alınacak fakat Covid-19 niçiniyle bir milyonun ortasında 65 yaşını geçenler olmayacak.”

Erbaş, 84 bin kişi içinden hacca gidecek olanların nasıl belirleneceğine ait soruya, “Diyelim ki birinci 30 bini alırız, şayet o birinci 30 bin içerisinden gitmeyecekler olursa, geriden gelenleri onların yerine katarız. İkinci bir kura olmayacak” yanıtını verdi.