52 yaşındaki ulusal atlet, yetiştirdiği öğrencilerle madalya kovalıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Dünya Beden Geliştirme Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek 52 yaşındaki Hüseyin Pişken, bu kıymetli tertipte yetiştirdiği öğrenciyle birlikte madalya uğraşı verecek.

Ordu’da yaşayan beden geliştirme ulusal sportmeni Hüseyin Pişken, bir yandan katılacağı tertipler için hazırlıklarını sürdürürken, bir yandan da yetiştirdiği atletlerin başarısı için çalışıyor.

Fatsa ilçesinde yaşayan Pişken, 35 yıl evvel kas yapmak ve biraz da kilo almak için başladığı bu branşta Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonalarında kıymetli başarılara imza attı.

Antrenörlük de yapan Pişken, Ordu’nun yanı sıra Samsun, Giresun, Trabzon üzere vilayetlerden gelenlere salonunda eğitim veriyor.

50’ye yakın sportmen yetiştirdi

Bugüne kadar 50’ye yakın sportmen yetiştiren Pişken, üç öğrencisiyle Türkiye Beden Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonunca 21-25 Eylül’de İstanbul’da düzenlenen Türkiye Beden Geliştirme Şampiyonası’na katıldı.

Pişken’in “Master klasik bodybuilding” kategorisinde birinci olduğu şampiyonada öğrencileri Onur Tunçer ile Sinan Baba kategorilerinde ikinci oldu. Hamican Kaser de birinci defa katıldığı bu tertipte yarı finale çıkma başarısı gösterdi.

Samsun’da yaşayan öğrencisi Sinan Baba ile İspanya’da 5-11 Kasım’da gerçekleştirilecek Dünya Beden Geliştirme Şampiyonası’na katılacak Pişken, Sinan ile en yeterli dereceyi yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ulusal sportmen Onur Tunçer de aralık ayında İran’da gerçekleştirilmesi planlanan Dünya Gençler Beden Geliştirme Şampiyonası’na Pişken ile hazırlanıyor.

“Ben de öğrencim de şampiyon olursak bizi keyifli edecek”

Üç çocuk babası Hüseyin Pişken, AA muhabirine, spor hayatında 35 sefer podyum yaptığını, Türkiye şampiyonalarında fazlaca sayıda dereceleri olduğunu söylemiş oldu.

Pişken, 6 kez ulusal gruba gittiğini, dünya ve Avrupa derecelerinin bulunduğunu belirterek, 50’ye yakın sportmen yetiştirdiğini ve ortalarında Türkiye şampiyonu, dünya ikincisi ve Avrupa üçüncüsü olduğunu vurguladı.

İspanya’da yapılacak şampiyonaya derece için gideceğini söz eden Pişken, yetiştirdiği öğrencisi Sinan Baba ile şampiyonaya katılacak olmaktan duyduğu gururu lisana getirdi.

Pişken, formlarının epeyce yeterli olduğuna işaret ederek, “Bu sene Samsun’daki öğrencimle derece yaptık, ulusal kadroya seçildik. Hoca, öğrencisiyle birlikte ulusal gruba gitmek fazlaca ister. Biz bunu daha evvel hayal edemiyorduk. Zira fazlaca sıkıntı bir spor yapıyoruz. 24 saatlik hayatımız, her şeyimiz bu spor üstüne heyeti. Zira yalnızca idman değil, yeme, içme, uyku, vitamin sistemi var.” dedi.

Dünya şampiyonasına birkaç sefer gittiğini anlatan Pişken, şu biçimde devam etti:

“Ben mümkün olduğu kadar doğal hazırlanan bir sporcuyum. Bedeni olduğu üzere, olanı güçlendirmeye çalışıyorum. Rakiplerimiz daha gündem her neyse onu çalışıyorlar. Daha dolular, daha imkanları var. Biz onlarla yarışıyoruz. Benim maksadım birinci üçe girmek her vakit. Maksat elbette birincilik lakin bizim spor hayli güç bir spor. Kaideler, imkanlar muhakkak. Benim için değerli olan çaba ve Türkiye’yi epeyce âlâ bir biçimde temsil etmek. Türk bayrağını temsil etmek değerli. Biz de bu çabayı veriyoruz. Ben de öğrencim de şampiyon olursak bizi keyifli edecek.”

Pişken, şu ana kadar 35 sefer podyuma çıktığını aktararak, “Yaşım 52. Gayem 60 yaşına kadar podyuma çıkmak. Bu, benim sportmen kimliğim. Yani Ordu ve Karadeniz Bölgesi’nde benim üzere yarışan, daima istikrarlı bir sportmen olduğunu zannetmiyorum.” diye konuştu.

Hamican Kaser: “Hedefimiz Türkiye şampiyonluğu”

27 yaşındaki Hamican Kaser ise bu branşa yaklaşık 6 sene evvel başladığını ve daha sonrasında askeri personelken birtakım sıhhat sorunları yaşadığını lisana getirdi.

Şeker, insülin direnci konusunda yaşadığı sorun niçiniyle mesleği bıraktığını belirten Hamican Kaser, “Sporuma daha fazlaca itina göstermeye başladım ve 6 ayda Hüseyin hocamla hoş beden yaptık. Hoş bir form tuttuk. Türkiye Şampiyonası’na katıldık. Orada birinci 5’e girdik birinci deneyimimize karşın. Amacımız Türkiye şampiyonluğu, daha sonra dünya şampiyonası inşallah. Şeker, insülin direncimiz var fakat yılmıyoruz. Sağlıklı ömür için devam ediyoruz.” sözlerini kullandı.