3 çocuğa cinsel istismar: Suçluya güzel hal indirimi

ahmetbeyler

Active member
Türkiye, İsmailağa tarikatının önderlerinden ve tıpkı tarikata bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel‘in kızını 6 yaşındayken ‘evlendirmesini’ ve cinsel istismara maruz bırakılmasına yol açışını konuşurken bir istismar olayı daha açığa çıktı.

Halk TV’de Şule Aydın‘ın moderatörlüğünde Timur Soykan ve Murat Ağırel‘in iştirakiyle hazırlanan Kayda Geçsin programında Gaziantep’teki cinsel istismar olayı ortaya çıkarıldı.

Murat Ağırel, Gaziantep Nurdağı’nda Kadiri Tarikatı’nın Enderi kolu ortasında meydana gelen bir istismar olayını anlattı. “Çok fazla goremezsin her yerde Diyanet’in yayınladığı kitapta da Kadiri tarikatı yoktur. Birfazlaca yerde de çıkmaz. Çok büyüktür fakat Enderi tarikatının ortasındaki yapılanmalara baktığın vakit epey fazla bilinen bir tarikat değildir. Haberlere epey fazla çıkmaz. Nereden bilirler? Kurtlar Vadisi’ndeki Necati Şaşmaz’dan bilirler. Zira tarikatın önderini onun babası olarak görürler. Kolları vardır. O kollar ortasında de kendi ortalarında yerleri vardır. Enderi kolu da bunlardan biri” diyen Ağırel, şunları aktardı:

Gaziantep’te. Nurdağı ilçesinde bir mahallede, burası da birebir Adıyaman’daki Menzil üzere buraya konuşlanmış külliyeden var olan ve köyün neredeyse birbiriyle akraba olduğu bir yerde yaşanıyor.

Köyün ortasındaki külliyenin içerisinde devamlı her gün otobüslerle insan taşınıyor ancak yaşanan hiç bir şeyi kimse bilmiyor. Bu olaylar 2016 yılında yaşanıyor. Tarikatın tüm detaylarını anlatacağım fakat evvel olayı anlatmak istiyorum.

17 yaşındaki kıza taciz

Olay şu; yıl 2015, Cemalettin Kutlubay. Cemalettin Kutlubay dediğimiz vakit ise Enderi tarikatının pirinin oğlu. İki oğlu var bir oğlu şu an tarikatın başında oburu kendisi Cemalettin Kutlubay.

Bu kişi eşinin akrabasının konutuna gidiyor. ‘Namaz kılacağım bana seccade getirin’ diyor. Konutun genç kızı 17 yaşında çabucak seccade getiriyor ve seccadeyi getirir getirmez çabucak kıza sarılıyor ve kızın bağırmasıyla taciz etmeye başlıyor. Kızın reaksiyon göstermesiyle bırakıyor. Ailesi bunu öğrendiği vakit ise tarikata ziyan gelmesin, hısım bağımız var diye şikayetçi olmuyorlar.

5 yaşındaki kıza istismar

Bu kişi daha sonrasında tekrar bir akrabasının konutuna tuvalet gereksinimini karşılamak için gidiyor -iddianamede yazanı söylüyorum- bahçede o sırada kuzenleriyle oynayan beş yaşındaki bir kız çocuğunu görüyor kolundan tutup tuvalete gdolayıyor ve taciz ediyor.

6 yaşındaki çocuğa istismar

Bu olayın üstü kapatılmaya çalışılıyor aslında. daha sonrasında bir olay daha oluyor 2016 yılında. Az evvel bahsetmiş olduğumiz kişinin oğlu -Cemalettin Kutlubay’ın oğlu- 19 yaşında bir daha kendi akrabaları öz amcasının kızı 6 yaşında. Konutundayken haydi balıklara ekmek vermeye gidelim diyor konutun art tarafında ekmeklik diye bahsedilen yere gidiyorlar küçük çocuğa tecavüz ediyor kız ses çıkaramıyor.

Sistematik istismar

Üzerinden 20-25 gün geçtikten daha sonra tekrar öteki bir kuzeniyle birlikte haydi sizi motorla gezdireceğim diyor ormanlık alana gdolayıyor başka kuzenine sen burada bizi bekle diyor kızı alıyor ve tekrar tecavüz ediyor bu tekraren oluyor.

Çocuk okulda anlatıyor

Kız kimseye anlatamıyor. Okula gittiği vakit okulun psikoloğuna yaşadıklarını anlatıyor. Psikolog cürüm duyurusunda bulunuyor. Aile de şikayetçi oluyor, savcı hiç vakit kaybetmeden soruşturmayı tamamlıyor, şahitleri dinleyip tutukluyor.

Olaya ait 2021 sonu 2022’nin başında karar çıktığını belirten Ağırel, hiç bir biçimde haberleştirilmediğini belirtti. Köydeki bireylerin dahi olayı bilmediğini tabir eden Ağırel, jandarmanın da haberinin olmadığını dediğini aktardı.

Suçluya yeterli hal indirimi

Murat Ağırel kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

Savcı iddianameyi hazırlıyor, gözlerinin yaşlarına bakmıyor. Orada da eleştirim var. Cemalettin Kutlubay’ın iddianamesine baktım ben davasına da baktım. Birinci başta cezayı 8 yıl olarak veriyor. daha sonra çocuk olduğu için artırıyor. Hürriyetten mahrum olduğu için artırıyor cezayı. daha sonra düzgün biçimden indirim yapıyor. En sonunda ise 16 yıl ceza veriyor, ağır ceza. Başkasında de 16 yıl ceza veriyor ve şu an hala cezaevindeler.