18 yaşında dünya şampiyonu oldu, gayesi 2024

Anje

Global Mod
Global Mod
Memleketler arası Okul Sporları Federasyonu (ISF) tarafınca Fransa’da gerçekleştirilen Dünya Okul Sporları Şampiyonası’nda 400 metrede altın madalya kazanan ulusal atlet Nevin İnce, Büyükler Avrupa Şampiyonası ve 2024 Olimpiyatları’nda da tıpkı başarıyı sergilemek için ter döküyor.

Van’da 5 yıl evvel öğretmeninin yönlendirmesiyle atletizme başlayan ve kısa müddette biroldukça muvaffakiyet elde eden İnce, ulaştığı Türkiye şampiyonluklarıyla ulusal grup forması giymeye hak kazandı.

Fenerbahçe Spor Kulübünün bünyesine aldığı başarılı sportmen, Türkiye’nin yanı sıra memleketler arası yarışlarda da kazandığı madalyalarla isminden kelam ettirdi.

2020’de 18 Yaş Altı Balkan Salon Şampiyonası’nda bayanlar 800 metrede birinci olan İnce, Bulgaristan’ın başşehri Sofya’da 13-14 Şubat 2021’de düzenlenen Balkan 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası’nda ise 4×400 metre bayrak yarışında gümüş, 400 metre yarışında da bronz madalya kazandı.

Son olarak Fransa’nın Normandiya kentinde 14-22 Mayıs’ta yapılan Dünya Okul Sporları Şampiyonası’nda 400 metre finalindeki 54.60’lık performansıyla şampiyon olan ulusal atlet, yeni başarılara odaklandı.

Van’ın yüksek kısımlarında antrenörleri eşliğinde günde 4 saat çalışma yapan İnce, ulusal ekip formasıyla gelecek yıl Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda ve 2024 Paris Olimpiyatları’nda gayret ederek başarılarına yeni halkalar eklemek istiyor.

– “Hocalarıma fazlaca şey borçluyum”

Van’da lise eğitimini sürdüren İnce, AA muhabirine, antrenörleri nezaretinde yeni muvaffakiyetler elde etmek için çalışmalarını sürdürdüğünü söylemiş oldu.

Okulunda 2017 yılında yapılan yetenek taraması kararı atletizmle tanıştığını anlatan İnce, şu biçimde konuştu:

Atletizmde çoklukla 400 metre kategorisinde yarışıyorum. Biroldukca muvaffakiyet elde ettim. İstanbul’da 2021’de düzenlenen Türkiye 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası’nda 400 metrede Mizgin Ay’a ilişkin Türkiye rekorunu 0,87 saniye geliştirdim. Bu yıl Fransa’da altın madalya kazandığım için memnunum. Ülkemi, ilimi ve okulumu en hoş biçimde temsil ettim. Başarımı antrenörlerim Mehmet Akkoyun ile Münir Akkoyun’a borçluyum. Gelecek yıl düzenlenecek Büyükler Avrupa Şampiyonası ile 2024 Olimpiyatları’nda ülkeme yeni muvaffakiyetler kazandırmak istiyorum. İdmanları antrenörümün verdiği periyodlara bakılırsa stadyum ile yüksek rakımlı zirvelerde sürdürüyorum. Bilhassa yüksek rakımlı doruklarda yaptığım idmanlarda daha fazlaca kuvvet topluyorum.

– Akkoyun: “Nevin İnce kürsüye bir daha çıkacak”

Milli ekip antrenörü Münir Akkoyun, başarılı atletleri ay-yıldızlı formaya kazandırdığı için memnun olduğunu belirtti.

Nevin İnce’nin fazlaca yetenekli bir sportmen olduğunu ve bunu da aldığı madalyalarla herkese gösterdiğini lisana getiren Akkoyun, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

Nevin kızımız hem ulusal tıpkı vakitte memleketler arası biroldukca yarışta kıymetli dereceler elde etti. En son Fransa’da gerçekleştirilen Dünya Okul Sporları Şampiyonası’nda en güzel derecesini koşarak dünya şampiyonu oldu. Şu an Büyükler Avrupa Şampiyonası ve 2024 Olimpiyatları’na hazırlanıyoruz. Nevin İnce kürsüye bir daha çıkacak, ülkemizi en hoş biçimde temsil edecek. Hazırlık devrindeyiz. Atletlerimizle yüksek rakımlı zirvelerde, engebeli parkurlarda idman yapmaya çalışıyoruz. Engebeli parkurlar atletlerin farklı kas kümelerini çalıştırdığı için faydalı oluyor, dayanıklılıklarını artırıyor. Bu yüzden idmanlarımızı daha fazlaca bu alanlarda yapmaya çalışıyoruz.

Van’da epeyce yetenekli sportmenlerin bulunduğuna dikkat çeken Akkoyun, “Çocuklara gereken takviye verilirse milletlerarası şampiyonalarda, olimpiyatlarda hayli rahat madalya alırlar. İş insanlarımızın atletlerimize sponsor olmalarını, sahip çıkmalarını ve ellerinden tutmalarını istiyoruz. Onlar bizim geleceğimiz. Bu sportmenler ulusal ve milletlerarası arenada hem vilayetimizi tıpkı vakitte ülkemizi en âlâ biçimde temsil ediyorlar. Bu iş yalnızca antrenör, atlet ve aileyle bitmiyor. Atletlerimizin hem maddi tıpkı vakitte manevi takviyeye gereksinimleri var. Çocuklarımıza sahip çıkarsak daha büyük başarılara imza atarız.” sözlerini kullandı.