16 yaşındaki ulusal atlet, olimpiyat amacıyla çalışıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
2022 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Şenliği’nde bayanlar 3000 metrede ikinci olan 16 yaşındaki Edibe Yağız, 2024 Olimpiyatları’na katılmak ve altın madalya kazanmak maksadıyla yüksek rakımlı zirvelerde kondisyon idmanları yapıyor.

Van’da 2 yıl evvel katıldığı atletizm seçmelerinde antrenör Münir Akkoyun tarafınca yeteneği keşfedilen lise öğrencisi Edibe Yağız, atletizm grubu bünyesinde biroldukça müsabakadan madalyayla döndü.

Disiplinli çalışması ve azmi yardımıyla ulusal kadroya kadar yükselme başarısı gösteren Yağız, 12 Haziran’da Karadağ’da düzenlenen Balkan 18 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası ile 4-7 Temmuz’da İsrail’de düzenlenen 18 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı.

Son olarak Slovakya’nın konut sahipliğinde 24-30 Temmuz’da yapılan 2022 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Şenliği’ne katılan Yağız, bayanlar 3000 metrede en âlâ şahsi derecesini elde ederek müsabakayı ikincilikle tamamladı.

Antrenörlerinin nezaretinde kent merkezindeki stadyumda ve yüksek rakımlı doruklarda idman yaparak güç depolayan ulusal atlet, kâfi kotaya ulaşarak 2024 Olimpiyatlarına katılıp, altın madalya almayı yeni gaye olarak belirledi.

“Bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum”

Edibe Yağız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmenleri yardımıyla 2020 yılında sporla tanıştığını, günlük programını aksatmadan çalıştığını söylemiş oldu.

Ülkesini en güzel biçimde temsil etmek için antrenörleri eşliğinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Yağız, şunları kaydetti:

“İki yıl ortasında Türkiye’de biroldukca derece elde ettim. Avrupa şampiyonalarında bronz ve gümüş madalya kazandım. Başarımı hocalarıma borçluyum. Her atletin hayali olan 2024 Olimpiyatları’nda kürsüye çıkmayı, ülkemizi en hoş biçimde temsil etmeyi, bayrağımızı dalgalandırmayı istiyorum. İdmanlarım hocalarımın nezaretinde fazlaca âlâ devam ediyor. Uzun araya koşuyorum. Keyif alarak idmanlara katılıyorum.”

Daha evvel vilayet dışına gitme imkanının olmadığını anlatan Yağız, “Atletizmde elde ettiğim muvaffakiyetler yardımıyla biroldukca vilayet ve ülkeyi görme fırsatım oldu. Antrenör olmak, benim üzere atlet olmak isteyen kızlara yardımcı olmak istiyorum. Dayanaklarını esirgemeyen antrenörlerime epeyce teşekkür ederim.” tabirlerini kullandı.

“Edibe ülke sporuna kıymet katacak bir sporcu”

Ulusal kadro antrenörü Münir Akkoyun ise Edibe Yağız’ın farklı ülkelerde düzenlenen birfazlaca müsabakada Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil ettiğini lisana getirdi.

Ulusal atletin milletlerarası yarışlarda elde ettiği derecelerle gururlandıklarını aktaran Akkoyun, şöyleki konuştu:

“Edibe kızımızı iki yıl evvel atletizm sporuna kazandırdık. Ulusal çapta düzenlenen birfazlaca yarışta ismini doruğa yazdırmayı başardı. Edibe’nin ulusal kadro serüveni bu yıl başladı. Sırbistan’da üçüncü oldu. ondan sonrasında İsrail’e gittik. Orada da üçüncülüğü elde ettik. İki hafta ortayla Slovakya’da düzenlenen yarışta ikinci olmayı başardık. Edibe, ülke sporuna kıymet katacak, epey yetenekli bir sportmen. Çok daha büyük yarışlarda atletlerimizle hem vilayetimizi birebir vakitte ülkemizi en hoş biçimde temsil edeceğiz. Takviyelerini esirgemeyenlere, Van Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, Fenerbahçe Spor Kulübü ile Bilim ve Teknoloji Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi yöneticilerine teşekkür ederim.”