15 yaşındaki Yiğit Ali altın madalya istiyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Tekirdağ’da tekvandoda çeşitli dereceler elde eden Yiğit Ali Akkoç’un amacı, Yıldızlar Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda kürsüye çıkmak.

Ulusal atlet 15 yaşındaki Akkoç, yaklaşık 5 yıl evvel arkadaşına özenerek tekvandoya başladı.

Kısa müddette kendini geliştiren, katıldığı şampiyonalarda gümüş ve bronz madalya kazanan genç atlet, 7-9 Ekim’de düzenlenen ulusal ekip seçmelerinde rakiplerini yenerek ulusal grup takımında yer almayı başardı.

Akkoç, 25-28 Kasım’da Malta’da düzenlenecek Yıldızlar Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Her gün Çorlu Çok Gayeli Spor Salonu’nda yaptığı 2 saatlik idmanla çalışmalarını sürdüren Akkoç, Avrupa’dan madalya ile dönmek istiyor.

– “İstiklal Marşı’mızı okutup o gururu yaşamak istiyorum”

Yiğit Ali Akkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birinci kez memleketler arası bir şampiyonaya katılacağı için heyecanlı olduğunu söylemiş oldu.

Hobi olarak başladığı tekvandoyu epeyce sevdiğini belirten Akkoç, şu biçimde konuştu:

“Arkadaşım bu sporu yapıyordu, ona heveslenerek ben de başladım. Birinci yıllar yalnızca buraya (spor salonu) gidip gelmek için bu sporu yapıyordum, daha sonra ciddiye almaya başladım. Spora başladıktan daha sonra birinci şampiyonada derece alamadım. ondan sonrasında Türkiye şampiyonasında ikinciliklerim var. Ulusal grup seçmelerinde de birinci oldum ve Avrupa şampiyonasına gideceğim. Orada ülkemizi en yeterli biçimde temsil ederek İstiklal Marşı’mızı okutup o gururu yaşamak istiyorum.”

Akkoç’un antrenörü Erdal Duman da atletinin 5 yıldır çalışmalarını muvaffakiyetle sürdürdüğünü söz etti.

Duman, sporda yorulmadan ısrarla çalışanların emeklerini karşılığını aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yiğit her vakit maksatlarını yüksek tutan, her vakit kendisini geliştirmek için çaba eden, kararlı bir sportmen. 2019 yılında birinci minikler Türkiye şampiyonasına gittiğimizde 2 yıllık sportmen bulunmasına karşın birinci 10’a girmişti. Bu yıl katıldığı bütün şampiyonalarda madalya alarak hoş muvaffakiyetler elde etti. Ulusal kadro seçmelerinde de birinci olarak Avrupa şampiyonasına katılma hakkı kazandı. Şampiyonada bayrağımızı dalgalandırmak için elinden geleni yapacağına inanıyorum.”